W piątek, 11 czerwca 2021 roku, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legnicy odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy, z rodzinami zastępczymi oraz osobami prowadzącymi inne formy rodzinnej pieczy zastępczej na terenie powiatu legnickiego. Okazją do zorganizowania spotkania było zakończenie konkursu na hasło i plakat kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze w powiecie oraz obchodzony w dniu 30 maja Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Podczas uroczystego spotkania wręczono dzieciom nagrodzonym w konkursie nagrody i wyróżnienia, a także przekazano podziękowania i wyrazy uznania rodzinom zastępczym z okazji ich święta. Uroczystość zapoczątkowała działania promujące rodzicielstwo zastępcze w powiecie legnickim w 2021 roku.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli przedstawiciele najwyższych władz w Powiecie Legnickim – Pan Adam Babuśka – Starosta Legnicki, który objął Honorowym Patronatem wszystkie przedsięwzięcia realizowane w 2021 roku na rzecz rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej w naszym powiecie oraz Pan Krzysztof Sowiński – Etatowy Członek Zarządu. Gospodynią uroczystości była Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy – Pani Joanna Bałasz. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Uroczystość stała się okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat rodzinnej pieczy zastępczej w powiecie legnickim oraz integracji rodzin zastępczych. Podkreślono i doceniono rolę rodziców zastępczych w życiu dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach biologicznych. Osobiste podziękowania i gratulacje dla uczestników spotkania przekazali członkowie Zarządu Powiatu Legnickiego – Pan Adam Babuśka – Starosta oraz Pan Krzysztof Sowiński – Członek Zarządu. Obaj panowie podkreślali ogromny wkład rodzin zastępczych w wychowanie dzieci, które są pozbawione opieki rodziców, wskazując, że, z jednej strony, pełnienie funkcji rodziny zastępczej wiąże się z wieloma obowiązkami, niejednokrotnie z codziennymi trudnościami, z drugiej – że rodzicielstwo zastępcze to satysfakcjonująca misja, gdyż często dopiero w rodzinie zastępczej dzieci uczą się co to znaczy być kochanym i otoczonym opieką. Opiekunowie zastępczy zostali uhonorowani dyplomami uznania oraz symbolicznymi upominkami, wykonanymi przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Legnickim Polu.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody i wyróżnienia dzieciom, które wykonały prace plastyczne w konkursie na plakat i hasło kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze. Nagrodzono 11 prac, przyznając nagrody i wyróżnienia w III kategoriach. Uroczystego wręczenia nagród dokonali Starosta Legnicki - Pan Adam Babuśka i Członek Zarządu – Pan Krzysztof Sowiński.

Laureatami zostali:

I grupa wiekowa - szkoła podstawowa: uczniowie kl. I–III

Miejsce I – Milena Chrostek – Szkoła Podstawowa w Dąbiu

Miejsce II – Milena Szestak – Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej w Dąbiu

Miejsce III – Miłosz Szestak – Szkoła Podstawowa w Dąbiu

II grupa wiekowa - szkoła podstawowa: uczniowie kl. IV-VIII

Miejsce I – Igor Konachowicz - Szkoła Podstawowa w Dąbiu

Miejsce II – Kinga Hoszowska - Szkoła Podstawowa w Spalonej

III grupa wiekowa - szkoła ponadpodstawowa

Miejsce I – Adrian Pogorzelski – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy

Wyróżnienia otrzymali:

Maksymilian Czernatowicz – lat 12 - Szkoła Podstawowa w Dąbiu

Filip Chrostek – lat 5 - Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej w Dąbiu

Marika Majkowicz – lat 5 - Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej w Dąbiu

Natan Majkowicz – lat 6 - Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej w Dąbiu

Dorota Szestak – lat 6 - Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej w Dąbiu

Wszystkim nagrodzonym dzieciom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Prace laureatów będzie można podziwiać na parterze w holu budynku Starostwa Powiatowego w Legnicy do 30 czerwca 2021 roku.