16 czerwca br. Wicestarosta Legnicki Janina Mazur  gościła w naszym Starostwie Burmistrza Miasta i Gminy Bierutów Piotra Sawickiego, którego korzenie sięgają Dawidowa i  Ziemi Lwowskiej oraz grupę Kresowian z Ziemi Legnickiej związanych z Dawidowem. W spotkaniu uczestniczył Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński.

Spotkanie było okazją do rozmowy o życiu, tradycjach, historii i kultury ziem, które przed II wojną światową należały do Polski. Wicestarosta Legnicki, której sprawy kresowe są bliskie sercu, opowiadała o inicjatywach podejmowanych w  Starostwie na rzecz naszych Rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Podkreśliła, że wszelkie działania podtrzymują i pielęgnują pamięć o tamtych miejscach i działają na rzecz kultywowania bogatej kultury, tradycji i historii Kresów, a także inspirują do dalszej pracy.

Goszczący w Starostwie  mieszkańcy powiatu podzielili się swoimi doświadczeniami i podejmowanymi działaniami w zakresie nadawania ulicom nazw kresowych oraz odsłaniania tablic upamiętniających przesiedlenia. Kresowianie podkreślili, że na wzór Akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizują wyjazdy na cmentarz dawidowo-gańczarski, mający na celu jego ratowanie.  Spotkanie było również okazją do złożenia serdecznych życzeń Burmistrzowi, który w tym dniu  obchodził urodziny.

Wizyta zakończyła się w Prochowicach,  gdzie gościa podjęła  Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka, którą oprócz  kresowego pochodzenia połączyły z Burmistrzem  również tematy dotyczące  miasta i gminy.  Żegnając się wszyscy wyrazili nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji do kolejnych spotkań, a także podejmowania inicjatyw na rzecz Rodaków zamieszkałych na Kresach Wschodnich.