Grafika: 2 maja 2024 - urząd będzie nieczynny

W dniu 4.07.2021 r.  kilkunastoosobowa delegacja z Powiatu Legnickiego na czele z wicestarostą Janiną Mazur oraz reprezentacją pocztu sztandarowego naszego powiatu wzięła udział w XXVII Światowym Zjeździe i Pielgrzymce Kresowian na Jasnej Górze.

Podczas wyjazdu mieszkańcy Powiatu Legnickiego wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej za wypędzonych, poległych  i pomordowanych na Wschodzie w Kaplicy Najświętszej Maryi Panny. Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Podczas Mszy Świętej uczestniczyła reprezentacja pocztu sztandarowego Powiatu Legnickiego oraz Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” w Legnicy z prezesem Tadeuszem Samborskim. Było to niezwykle podniosłe wydarzenie, bowiem uczestnicy wyjazdu podczas Eucharystii mieli możliwość modlić się blisko Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Po zakończeniu Mszy św. odbył się marsz pokoleń kresowych oraz apel poległych pod tablicami poświęconymi Polakom zamordowanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939–1947 oraz Ukraińcom udzielającym Polakom pomocy.

Uczestnicy pielgrzymki z terenu Powiatu Legnickiego oddali również hołd profesorom lwowskim w 80. rocznicę zbrodni na Wzgórzach Wuleckich.

Następnym punktem wydarzenia był przemarsz do Sali Papieskiej, gdzie nastąpiło uroczyste wejście pocztów sztandarowych. Podczas części oficjalnej odbyło się wystąpienie Jana Skalskiego, prezesa Światowego Kongresu Kresowian, przewodniczącego Europejskiej Unii Uchodźców i Wypędzonych, oraz zaproszonych gości honorowych.

Podczas wydarzenia  wicemarszałek woj. Śląskiego Beata Białowąs przedstawiła idee konkursu „Wołyń – pamięć pokoleń” kierowanego do uczniów z całego kraju.

 W drugiej części uroczystości odbyło się Otwarte Forum Kresowe, które zapoczątkował występ dr Leon Popek z warszawskiego IPN-u. Tegoroczne Forum Kresowe ukierunkowane było na tematykę tworzenia szerokiego frontu na rzecz zachowania narodowej pamięci o Kresach, wypracowanie skutecznych sposobów działania, struktur i zasad współpracy mających na celu zobligowanie do współuczestnictwa w przywracaniu pamięci o Kresach ludzi młodych, natomiast organów władzy państwowej do szerokiego i wszechstronnego wsparcia tych działań, głównie w zakresie walki z zakłamywaniem historii, szczególnie dot. drugiej wojny światowej; troski o upamiętnienie miejsc kaźni naszych Rodaków na Kresach oraz należytej przestrzeni dla tych tematów w mediach i programach szkolnych.

Pielgrzymka na Jasną Górę, udział w Forum Kresowym, a także w patriotycznych uroczystościach rocznicowych były dla naszej delegacji wielkim przeżyciem oraz okazją do pogłębienia wiedzy na temat bolesnych wydarzeń na Wołyniu.