Już w 2015 roku zrodziła się idea ogłoszenia konkursu literackiego „Pamiętnik Pokoleń”. Ówczesny Starosta Legnicki – obecnie Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, której kresowe korzenie sięgają Gańczar, zainspirowana niezwykłymi, prawdziwymi i bolesnymi historiami ludzi – bezpośrednimi uczestnikami przesiedleń z Kresów Wschodnich – którzy ze łzami w oczach niejednokrotnie opowiadali swoje często tragiczne losy, zainicjowała konkurs literacki, którego III edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Warto podkreślić, że autorów prac połączył wspólny temat – przymusowe przesiedlenia po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich na  Ziemie Zachodnie i Północne Polski. Czas upływa, a wraz z nim życie. Dzięki konkursowi możliwe było ocalenie od zapomnienia kawałka historii – części życia każdej przesiedlonej rodziny.

I i II edycja konkursu literackiego „Pamiętnik pokoleń” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i licznym prośbom o kontynuowanie tego wyjątkowego przedsięwzięcia przystąpiliśmy  do realizacji jego III edycji. Konkurs był nie tylko wyzwaniem literackim dla młodego pokolenia, ale także upamiętnieniem ludzkich, często tragicznych historii, które dostarczają wielu wzruszeń. To przede wszystkim utrwalanie wspomnień przesiedleńców związanych z długą i wyczerpującą drogą na ziemie dolnośląskie.

Czas, w którym trwał konkurs nie był łatwy. W czasie pandemii, ograniczeń i zdalnej nauki nie było prostym zadaniem dotrzeć do uczniów i zachęcić ich do udziału w przedsięwzięciu. Jednak doświadczenie Wicestarosty Janiny Mazur, liczne telefony do dyrektorów szkół, starostów, burmistrzów i wójtów dały niewyobrażalny efekt.

Tegoroczna edycja objęła swoim zasięgiem nie tylko szkoły w powiecie legnickim, ale też te z powiatów sąsiednich: głogowskiego, lubińskiego, jaworskiego, złotoryjskiego, ząbkowickiego, lwóweckiego i bolesławieckiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął dr Tadeusz Skoczek Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie. Udział w uroczystości wzięli Starostowie, Burmistrzowie, przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele oraz bliscy laureatów

Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zaowocowała aż 65 pracami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, spośród których wyłoniono 24 zwycięzców. 14 września br. laureaci oraz  osoby wyróżnione odebrały z rąk Starosty Legnickiego Adama Babuśki oraz Wicestarosty Legnickiego Janiny Mazur nagrody rzeczowe oraz okolicznościowe dyplomy, a ich opiekunowie podziękowania. Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” dr Tadeusz Samborski wręczył zwycięzcom w imieniu dra Tadeusza Skoczka i własnym wyjątkowe  Albumy oraz gratulacje.  

Podczas uroczystości goście wysłuchali fragmentów zwycięskich prac, które zaprezentował prof. Stanisław Górka. Wydarzenie wzbogacił występ aktorki i reżyserki Aurelii Sobczak oraz białoruskiego artysty Leonida Volodko.  Uroczystość prowadziła Elżbieta Iwanicka Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych, który przygotował oprawę uroczystości.

Lista zwycięzców oraz osób wyróżnionych:

https://powiat-legnicki.eu/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=2817