Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej jest najstarszą polską organizacją kombatancką, skupiającą bohaterów, bo każde inwalidztwo - wojenne czy wojskowe -  związane z oddaniem się  w służbę Ojczyźnie jest największą ofiarą, jaką może ponieść żołnierz oraz wyrazem najwyższego poświęcenia.

30 czerwca br. gościem władz Powiatu Legnickiego był Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych RP w Warszawie Wojciech Olenderek, który decyzją prezydium Zarządu Głównego ZIW RP uhonorował   Krzyżem 100 lat Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej Przewodniczącego Rady Powiatu Aleksandra Kostunia, Starostę Legnickiego Adama Babuśkę oraz Wicestarostę Legnickiego Janinę Mazur. Udział w spotkaniu wzięli także  Prezes ZIWRP Oddział w Legnicy  Zdzisław Ek oraz Wiceprezes ZIWRP Oddział w Legnicy  Tadeusz Czuba, któremu nadana została Srebrna Odznaka Honorowa Związku Inwalidów Wojennych RP. Ze strony Starostwa w spotkaniu uczestniczyli: Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Sowiński, Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos oraz Przewodniczący sześciu Komisji statutowych  Rady Powiatu Legnickiego.

Wręczone odznaczenia są podziękowaniem za zasługi i wieloletnie aktywne wspieranie  Związku oraz za  działalność w środowisku kombatantów i inwalidów wojennych. Są wielkim wyróżnieniem, ponieważ przyznawane jest przez bohaterów, którzy poświęcili wiele, walcząc  o suwerenność i wolność naszego kraju.