Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 11 lipca.

Data dzienna święta związana jest z masakrą z 11 lipca 1943 roku, kiedy oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) dokonały skoordynowanego ataku, okrutnie mordując polskich mieszkańców wielu miejscowości na Wołyniu. Według szacunków zamordowano około 100 tysięcy Polaków. Terror UPA spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do Polski.

Przedsięwzięcie zorganizowane przez: Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy w Legnicy, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo — Wschodnich w Legnicy oraz Związek Sybiraków  objęte były m.in.  Honorowym Patronatem Starosty Legnickiego. Uroczystości, które poświęcone były utrwaleniu pamięci o tragicznych ofiarach tej zbrodni, odbyły się w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Udział w przedsięwzięciu  wzięli: Parlamentarzyści, Samorządowcy, przedstawiciele Władz Legnicy, Kresowianie, Sybiracy i ich rodziny. Powiat Legnicki reprezentowali: Starosta Legnicki Adam Babuśka oraz Wicestarosta Legnicki Janina Mazur.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej, której  przewodniczył emerytowany Ksiądz Biskup Marian Buczek ze Lwowa. Udział w uroczystościach wzięły liczne poczty sztandarowe, a wśród nich poczet Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej z Bieniowic oraz poczet Technikum im. Orląt Lwowskich działającego  przy  Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. Podczas nabożeństwa Wicestarosta Legnicki Janina Mazur oraz Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Krajobrazy dr Tadeusz Samborski uhonorowani zostali przez Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego „Medalem 30-lecia Diecezji Legnickiej”. Odznaczenie przyznawane jest za wieloletnią służbę i oddanie wspólnocie Kościoła Legnickiego oraz za głębokie i żywe świadectwo wiary i miłosierdzia.

Następnie uczestnicy obchodów złożyli symboliczne wiązanki pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa. Część seminaryjną wypełniły: recytacje wierszy, promocja książki pt.: „Biskup polski na Siczy kozackiej. Wywiad rzeka z bp. Marianem Buczkiem, emerytowanym ordynariuszem diecezji charkowsko-zaporoskiej” autorstwa prof. dra hab. Włodzimierza Osadczego oraz panel dyskusyjny „Prawda, która przychodzi za późno jest niepożyteczna”.

Oprawę artystyczną uroczystości  dopełnił Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej pod kierownictwem Pani Marii Francuz.