Przed nami kolejny koncert w ramach organizowanego w Chojnowie Międzynarodowego Festiwalu Letnich Koncertów Organowych. W niedzielę w chojnowskiej farze zaprezentuje się prof. Henryk Jan Botor oraz zespół Pax Musicorum.

Koncert odbędzie się 21 sierpnia w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie. Początek o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Wykonawcy

Henryk Jan Botor

Kompozytor, organista.

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie z dyplomami z: Wychowania Muzycznego (1984), kompozycji (1989) oraz organów. Pobierał naukę improwizacji w Holandii oraz w Letniej Akademii Organowej w Haarlem.
Laureat i zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, m.in.: Kaliszu, Mikołajowie oraz w Krakowie.

W swym dorobku kompozytorskim posiada utwory symfoniczne, kameralne, fortepianowe, organowe, chóralne oraz pieśni, w tym pieśni liturgiczne wykonywane w Rzymie z okazji urodzin i 25-cio lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Komponował muzykę liturgiczną oraz opracowywał pieśni na chór i orkiestrę symfoniczną na Ingres Arcybiskupi Kardynała Stanisława Dziwisza oraz na wizytę Ojca Świętego Benedykta XVI w Polsce. Napisał MISSA JOANNIS PAULI SECUNDI na chór i orkiestrę symfoniczną na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Dedykował swoje utwory takim osobom, jak: św. Jan Paweł II, Ojciec Święty Benedykt XVI, Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, aktor i reżyser Mel Gibson, Krzysztof Penderecki, Jan Jongepier, Kaja Danczowska, Anna Górecka, Julian Gembalski.

Utwory jego były wykonywane na różnych festiwalach, m. in.: w Katowicach, w Krakowie oraz katedra Notre-Dame w Paryżu.

Jego pieśni Misericordias Domini oraz Deus Caritas est zdobyły wielką popularność i są śpiewane przez chóry na całym świecie.

Wykorzystano jego muzykę w filmach m.in. Imię moje KingaPielgrzymi, Moje miasto czy Konstrukcja nośna – rzecz o Jerzym Ciesielskim. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Uhonorowany przez wiele instytucji: nagrodą miasta Tychy, brązowym medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz złotą odznaką przez Województwo Śląskie.

Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech i Meksyku, wykonując również własne kompozycje i improwizacje.
Wśród jego recitali znalazły się również koncerty złożone z samych improwizacji na zadane tematy. Brał również udział w nagraniach płytowych swoich kompozycji i improwizacji.

Pax Musicorum

Rafał Czemarmazowicz – trębacz, kameralista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie trąbki prof. Igora Cecocho. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi z całej Polski, m. in. NFM we Wrocławiu, NFM Leopoldinum, Sinfoniettą Cracovią, Sinfonią Iuventus, Filharmonią Poznańską, Filharmonią Szczecińską, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, Vratislavia Trumpet Consort. Od 2012r. jest trębaczem Orkiestry Opery Wrocławskiej

Marcin Król — trębacz, kompozytor, pedagog i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. I. Cecocho. Trębacz solista Orkiestry Opery Wrocławskiej. Współpracował m.in. z NFM we Wrocławiu, NFM Leopoldinum, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Filharmonia Sudecka, Vratislavia Trumpet Consort.

Grzegorz Krause – trębacz, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, studiował również w Conservatorio Superior de Musica de Murcia w Hiszpanii. Pracował jako trębacz w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus oraz Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Od 2019 jest muzykiem-solistą orkiestry Opery Wrocławskiej. Ponadto współpracuje z innymi zespołami symfonicznymi: m.in. Filharmonia Wrocławska NFM, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Opolska, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO. Oprócz działalności orkiestrowej zajmuje się również nauczaniem gry na trąbce oraz produkcją muzyczną.

Jacek Bałka – puzonista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. T. Kassaka, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Z. Stolarczyka, oraz Kunstuniversitaat w Graz w ramach programu Erasmus. W latach 2010-2013 był puzonistą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Od 2013 solista Orkiestry Opery Wrocławskiej. Współpracuje jako pierwszy puzonista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot.

Marcin Wołowiec – puzonista, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi (I, Culture Orchestra, Sinfonia Iuventus, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Podkarpacka, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Sudecka), big-bandami (Big Band Aleksandra Mazura, Alex Band, Bartosz Pernal Orchestra, Nikola Kołodziejczyk Orchestra) i zespołami (Mikromusic, Łąki Łan, Grubson & Sanepid). Brał udział w nagraniu wielu płyt, a jedna z nich (Nikola Kołodziejczyk Orchestra „Chord Nation”) została nagrodzona Fryderykiem. Na stałe związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych i Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Pax Musicorum – Zespół Instrumentów dętych blaszanych, w którego skład wchodzą muzycy związani z najważniejszymi ośrodkami kulturalnymi Dolnego Śląska. Muzycy wykonują złożony repertuar, występując zarówno na Festiwalach jak i koncertach organowych, oraz kameralnych, oraz wykonując autorskie koncerty. Zespół wykorzystuje bardzo szerokie instrumentarium, dzięki czemu posiada ciekawe możliwości prezentacji brzmień różnych epok i stylów.

Plakat: LKO