Zapraszamy na koncert, który odbędzie się 11 września 2022 r. o godz. 19:30 w Chojnowie. Za organami zasiądzie kompozytor, organista dr Adam Tański. Wystąpi także Schola Gregorjańska Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku.

Program

  1. S. Bach - Pièce d'orgue BWV 572 – ORGANY
  2. Adorate Deum - SCHOLA
  3. Narrabo omnia - SCHOLA
  4. Laetatus sum – SCHOLA
  5. Ave Maria - SCHOLA
  6. Preludium - ORGANY
  7. Ubi caritas – SCHOLA
  8. Preludium - ORGANY
  9. Ave verum - SCHOLA
  10. Cesar Franck - Preludium, fuga i wariacja op.18
  11. Nos autem gloriari – SCHOLA
  12. Misereris omnium - SCHOLA
  13. Ad Te Domine – SCHOLA
  14. Salve Regina – SCHOLA / ORGANY
  15. Charles Tournemire – Improwizacja na temat Victimae paschali laudes - ORGANY
Zdjęcie: Dr Adam Tański

Dr Adam Tański Kompozytor, organista.

Adam Tański jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i prof. Jarosława Wróblewskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie organów prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry. W 2019 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina obronił dysertację doktorską pt. Charakterystyczne cechy muzycznego folkloru kurpiowskiego jako podstawa w kreowaniu improwizacji organowych.

Adam Tański jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów organowych. W 2017 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pracę badawczą dotyczącą historycznych organów Diecezji Łomżyńskiej, a w 2018 r. realizował projekt edukacyjny dla dzieci skoncentrowany wokół zabytkowych organów stolicy w ramach Stypendium artystycznego m.st. Warszawy.

W 2018 roku została wydana w serii wydawniczej „Biblioteczka Kurpiowska” jego pierwsza monograficzna publikacja zawierająca pięć utworów na instrumenty klawiszowe. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Requiem Records ukazał się debiutancki album Adama Tańskiego z improwizacjami organowymi pt. Polichromia.

Zdjęcie: Schola Gregoriańska Salezjańskiej  Szkoły Muzycznej w Lutomiersku

Schola Gregoriańska Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku

Istnieje jako część większego zespołu – chóru Męskiego. W swoim repertuarze chór ma utwory religijne i świeckie, zarówno dawne jak i współczesne. Chór zdobył nagrody i wyróżnienia m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, na Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Pińczowie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi, na Festiwalu Chóralnym „Cantate Domino” w Krakowie i Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”. Chór nagrał dziewięć płyt CD z muzyką chóralną a cappella i z towarzyszeniem instrumentów.

Ks. Kazimierz Dąbrowski – Salezjanin, dyrygent. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, a następnie Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie i Podyplomowe Studium Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1996 roku pracuje w Salezjańskich Szkołach Muzycznych im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku, w których prowadzi zajęcia z zakresu wykonawstwa muzyki kościelnej oraz jest dyrygentem szkolnego chóru.

Od roku 2018 jest dyrektorem. W 2006 roku uzyskał w Akademii Muzycznej w Gdańsku stopień doktora, a w 2013 doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na stanowisku profesora uczelnianego.