Grafika: złoty wąsKampania „Złoty Wąs” ma na celu promocję męskich badań. Jak wskazują liczne statystyki, mężczyźni w dużo mniejszym stopniu poddają się badaniom. Celem akcji jest zmiana podejścia do męskich nowotworów jako wstydliwego, intymnego tematu oraz rozpoczęcie otwartej, merytorycznej dyskusji jak można im zapobiegać.

Kampania promująca profilaktyczne badania u mężczyzn jest skierowana przede wszystkim do mężczyzn w wieku 40+. Informacja dotycząca profilaktyki męskiego zdrowia jest bardzo istotna, gdyż procent ogólnej liczby mężczyzn biorących udział w regularnych badaniach kontrolnych raz do roku jest niepokojąco niski i nie przekracza 6% w danej grupie wiekowej każdego roku. Problem zawsze leży w edukacji, dlatego drugą grupą, u której bardzo ważne jest budowanie świadomości dbania o zdrowie, jest młodzież w wieku 18-25. W tym przedziale wiekowym jest największe ryzyko zachorowania na raka jąder. Ostatnią grupą wiekową jest grupa 50+ seniorzy. W grupie tej będziemy informować o niepokojących objawach, z jakimi mogą spotkać się mężczyźni w tym wieku i jak szybko oraz skutecznie reagować na wszelkie niepokojące zmiany. Jest to w grupa, w której najczęściej wykrywa się wszelkie zmiany nowotworowe w stanach zaawansowanych, a tym samym dającym najmniej czasu na interwencję medyczną. Pomimo tego chcemy przekonać mężczyzn, że w tej grupie wieku profilaktyka nowotworowa jest konieczna. Kampania będzie miała na celu uwrażliwienie odbiorców na problem chorób nowotworowych i na pewno wpłynie na większą świadomość konieczności badań wśród mężczyzn.

Plakat informacyjny kampanii badań mężczyzn: Złoty Wąs Listopad 2022

SPOSÓB REALIZACJI ZADANIA:

1. Darmowe konsultacje medyczne w 8 punktach na terenie powiatów legnickiego, jaworskiego oraz od tego roku na terenie gmin z powiatów polkowickiego i głogowskiego.
  2. Kampania edukacyjna składająca się z:
    1. publikacji broszury edukacyjnej,
    2. krótkich filmów edukacyjnych,
  3. Kampania informacyjna — spoty radiowe, kampania youtube / facebook.

Partnerzy:

1. Starosta Legnicki,
  2. Wójt Gminy Chocianów,
  3. Burmistrz Miasta i Gminy Bolków,
  4. Wójt Gminy Głogów,
  5. Wójt Gminy Legnickie Pole,
  6. Wójt Gminy Ruja,
  7. Wójt Gminy Wądroże Wielkie,
  8. Legnicka Specjalna Stefa Ekonomiczna,
  9. NZOZ ESKULAP w Radwanicach.

Etapy:

1. Pobranie materiału do badań analitycznych: morfologia, ALT, AST, glukoza, kreatynina, mocznik, profil lipidowy, mocz, testosteron, PSA całkowite.
  2. Konsultacje lekarskie — w drugim etapie Dolnośląskiego Złotego Wąsa każdy uczestnik, który zechce skonsultować wyniki z lekarzem, otrzyma darmową konsultację medyczną umówioną bezpośrednio z punktem, w którym realizował badania.
  3. Podsumowanie kampanii – briefing prasowy