Logo:  Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”W ślad za szkoleniem z zakresu ochrony drzew zorganizowanym w dniu 23 listopada 2022 r. przez Powiat Legnicki przy wsparciu Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” i dofinansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poniżej przedstawiamy publikację pokonferencyjną pn. Niezbędnik pielęgnacji drzew w dobie zmian klimatu dla zarządców terenów zieleni, samorządów, mieszkańców.

Publikacja omawia kwestie znaczenia drzew w naszym otoczeniu i pełnionych przez nie licznych funkcji łagodzących zmiany klimatu i oczyszczających powietrze.

Obecnie drzewa stają się niezwykle ważnym elementem pomagającym w amortyzacji ekstremalnych zjawisk pogodowych, retencji wody i tworzenia miejsc przetrwania licznych gatunków roślin i zwierząt. W tym kontekście w publikacji poruszono tematy pielęgnacji, nasadzeń i cięć drzew, a przede wszystkim uwzględnienia drzew w procesie inwestycyjnym.

Do pobrania:

Logo: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Powiat Legnicki przy wsparciu środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w 2022 r. wykonał nasadzenia 303 sztuk drzew z gatunku lipa wzdłuż dróg powiatu legnickiego (w gminach Chojnów, Legnickie Pole, Miłkowice, Prochowice i Ruja).

O środki na takie nasadzenia mogą występować nie tylko powiaty, ale również gminy. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego:  Ochrona gruntów rolnych: Zasady przyznawania dotacji — WGiK (dolnyslask.pl)).