11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Święto przypada w rocznicę tzw. „Krwawej Niedzieli”, gdy na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.
11 lipca 1943 roku to tragiczna i bolesna data w historii Polski. W blisko 150 miejscowościach Wołynia oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) dokonały masowych mordów na Polakach. Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zamordowano ok. 100 tys. Polaków.
Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy w Legnicy, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo — Wschodnich w Legnicy oraz Związek Sybiraków Oddział w Legnicy objęte było Patronatami Honorowymi: Starosty Legnickiego Adama Babuśki, Prezydenta Miasta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego oraz Dyrektora Muzeum Nieodległości dr. Tadeusza Skoczka. Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wydarzeń odbyły się 02 lipca br. w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Ich celem było utrwalenie pamięci o Ofiarach rzezi. Udział w przedsięwzięciu wzięli: Parlamentarzyści, Samorządowcy, przedstawiciele Władz Legnicy, Kresowianie, Sybiracy i ich rodziny. Powiat Legnicki reprezentowali: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur oraz Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński.
Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył ks. dr Marek Kluwak. Udział w uroczystościach wzięły liczne poczty sztandarowe, a wśród nich poczet Powiatu Legnickiego, Technikum im. Orląt Lwowskich działającego przy Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie, Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Prochowicach oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Kunic oraz Miłogostowic. Uczestnicy obchodów złożyli symboliczne wiązanki pod tablicą upamiętniającą Ofiary ludobójstwa.
Część seminaryjno – dyskusyjna rozpoczęła się uhonorowaniem „Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP” osób aktywnych, zaangażowanych i wspierających inicjatywy upamiętniające Ofiary banderowskiego ludobójstwa. Wśród wyróżnionych znalazł się Tadeusz Chodorowski Zastępca Dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Drogowego.
Spotkanie wypełniły poezja tematyczna oraz relacje i wspomnienia ocalałych, a także panel dyskusyjny: „Czy możliwy jest historyczny dialog polsko – ukraiński na temat banderowskiego ludobójstwa”, którego moderatorem był dr Tadeusz Samborski – Prezes SK „Krajobrazy” w Legnicy.