W dniu 3 sierpnia 2023 roku w Prochowicach odbyło się uroczyste uruchomienie mieszkań chronionych w Powiecie Legnickim. Do użytku oddano pierwsze mieszkanie treningowe przeznaczone dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej, znajdujące się w Prochowicach. Realizatorem działania jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy, którego pracownicy sprawują merytoryczną opiekę nad mieszkaniami oraz realizują wsparcie oraz treningi usamodzielnienia mieszkańców.

Mieszkanie chronione treningowe w Prochowicach powstało w budynku przekazanym w bezpłatne użytkowanie dla Powiatu  Legnickiego przez Miasto i Gminę Prochowice.  Miasto i Gmina Prochowice sfinansowało także remont dachu i elewacji budynku. Na ten cel samorząd gminny przeznaczył środki w kwocie 80 000 złotych. Pozostałe prace adaptacyjne, w tym remont wnętrza lokalu oraz wyposażenie mieszkania, zostały sfinansowane ze środków pozyskanych przez Powiat Legnicki.

Gospodarzami uroczystości otwarcia mieszkań chronionych byli Pan Adam Babuśka – Starosta Legnicki oraz Pani Alicja Sielicka – Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice. Wśród przybyłych gości znaleźli się Pani Ewa Szymańska – Poseł na Sejm RP, Pani Janina Mazur – Wicestarosta Legnicki, Pan Krzysztof Sowiński – Etatowy Członek Zarządu Powiatu, radni Powiatu Legnickiego – Pan Jan Łukasz oraz Pan Artur Mackiewicz, Pani Marta Płosińska – Soboń – Skarbnik Powiatu Legnickiego, a także Pani Maria Maćkowiak – Przewodnicząca Miasta i Gminy Prochowice, Pani Agnieszka Bryja – Skarbnik Miasta i Gminy Prochowice oraz pani Dorota Kiełb – Sekretarz Miasta  i Gminy Prochowice.  Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Pani Poseł Ewa Szymańska oraz gospodarze wydarzenia – Starosta Legnicki - Pan Adam Babuśka, Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice - Pani Alicja Sielicka oraz Wicestarosta Legnicki - Pani Janina Mazur. W uroczystości wzięli udział dyrektorzy i pracownicy gminnych oraz powiatowych jednostek organizacyjnych, a także mieszkańcy mieszkań chronionych.

List specjalny, który podczas uroczystości został odczytany przez Pana Adama Babuśkę - Starostę Legnickiego,  do realizatorów działania oraz mieszkańców skierowała  Pani Elżbieta Witek – Marszałek Sejmu RP.

Wszystkie mieszkania chronione powstały w ramach projektu grantowego pt. „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8. Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym. Na wszystkie działania realizowane w ramach projektu Powiat Legnicki pozyskał środki finansowe w wysokości 1 678 000,00 złotych, z czego na uruchomienie 5 mieszkań wykorzystano blisko 506 830,00 złotych.

Kolejne mieszkania chronione treningowe i wspierane  funkcjonują w Rzeszotarach, Rui oraz Brenniku. Trzy z nich także w lokalach przekazanych nieodpłatnie w użytkowanie na 5 lat przez samorządy gminne – Gminę Ruja oraz Gminę Miłkowice. Mieszkania chronione są formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu, a pobyt w nich może trwać maksymalnie 6 miesięcy. Mieszkania są przeznaczone dla mieszkańców powiatu wymagających pomocy i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym dla seniorów, osób przewlekle chorych, z niepełnosprawnością, w kryzysie oraz dla pełnoletnich wychowanków rodzinnej  i instytucjonalnej pieczy zastępczej.

W utworzonych w powiecie mieszkaniach chronionych zamieszkali już pierwsi mieszkańcy, którzy pod opieką specjalistów PCPR przygotowują się do prowadzenia samodzielnego życia. Wszystkie mieszkania zapewniają ogółem miejsce pobytu dla 9 osób.

Poniżej przedstawiamy materiał prezentujący etapy realizowanego działania oraz fotorelację z wydarzenia.