84 lata temu, 1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, co dało początek II wojnie światowej.

Największy i najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii rozpoczął się o godz. 4.45, kiedy to pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzelał gdańskie Westerplatte. Na Wieluń i inne polskie miasta spadły bomby zrzucane przez niemieckie samoloty. Pierwszym etapem konfliktu była wojna obronna Polski, nazywana również „kampanią wrześniową”. 3 września Francja i Niemcy wypowiedziały wojnę III Rzeszy, ale nie podjęły znaczących działań wojennych. Los Polski został przypieczętowany 17 września, kiedy inwazję od wschodu rozpoczęła Armia Czerwona. Kampania wrześniowa zakończyła się 6 października — Polska znalazła się pod niemiecką i sowiecką okupacją.

Wojna zakończyła się w Europie w maju 1945 r., pochłaniając na całym świecie kilkadziesiąt milionów ofiar. Objęła ona swoim zasięgiem niemal cały świat. Uczestniczyło w niej 61 państw, a w różnej formie zaangażowało się ponad 1 miliard 700 milionów ludzi. Polska w wyniku agresji nazistowskich Niemiec oraz bolszewickiej Rosji — dwóch zbrodniczych totalitaryzmów XX wieku — poniosła olbrzymie straty w dziedzinie kultury i długofalowe straty materialne oraz gospodarcze — zrujnowane miasta, zniszczona infrastruktura, utracone bezpowrotnie dzieła kultury i zniszczone zabytki.

Dziś  oddajemy hołd tym wszystkim Żołnierzom i Cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.