w Nowej Wsi Legnickiej odbyły się uroczystości upamiętniające  84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, które zorganizowali Wójt Gminy Legnickie Pole Rafał Plezia oraz Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Sajewicz.

Powiat Legnicki reprezentowali: Starosta Legnicki Adam Babuśka oraz Wicestarosta Legnicki Janina Mazur. W wydarzeniu udział wzięli: Samorządowcy z Gminy Legnickie Pole, Sybiracy, ich rodziny i przyjaciele, a także mieszkańcy.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Św. Bartłomieja, sprawowaną w intencji Sybiraków. Następnie uczestnicy oddali hołd ofiarom sowieckich wywózek, złożyli kwiaty i zapalili znicze  pod Pomnikiem Sybiraków przy Skwerze Narodów.

Wyjątkowym akcentem uroczystości było uhonorowanie Starosty Legnickiego Adama Babuśki oraz Wicestarosty Legnickiego Janiny Mazur  medalem pamiątkowym „95 rocznica powstania Związku Sybiraków”. Odznaczenie przyznane przez Zarząd Związku Sybiraków Oddział w Legnicy  w uznaniu zasług wniesionych w działalność Związku wręczył jego Prezes Ryszard Filipienko.

foto: Monika Łukaszów