w budynku Starostwa Powiatowego w Legnicy odbyła się promocja IV części książki pt.: „Pamiętnik Pokoleń — Świadkowie historii”, będącej zbiorem wzruszających i wyjątkowych wspomnień, skarbnicą życiowych historii — przekazanych, spisanych i ocalonych od zapomnienia.

Na zaproszenie władz Powiatu Legnickiego do naszego Starostwa przybyli licznie zaproszeni goście, a wśród nich: Poseł na Sejm RP Tadeusz Samborski, Wicestarosta Głogowski Jeremi Hołownia, Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka, Wójt Gminy Krotoszyce Wojciech Woźniak, Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka” - Mirosław Zaguła (wydawca publikacji), Dyrektor Muzeum Miedzi Marcin Makuch, członkowie Związków: Sybiraków; Emerytów, Rencistów i Inwalidów; Kombatantów RP i Byłych Więźniów. Miło było nam gościć przede wszystkim młodych autorów prac IV edycji powiatowego konkursu literackiego wraz z towarzyszącymi im rodzicami, dyrektorów szkół, nauczycieli,  bohaterów  opowiadań, a także wszystkich przybyłych gości.

Powiat Legnicki reprezentowali: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński oraz Skarbnik Powiatu Marta Płosińska – Soboń.

Przybyłych gości przywitała serdecznie pomysłodawczyni konkursu  Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, która przybliżyła gościom ideę konkursu ogłoszonego po raz pierwszy w 2015 roku. Zaznaczyła, że przedsięwzięcie realizowane było w ramach dużego projektu edukacyjnego, podczas którego ogłoszono cztery edycje konkursu literackiego w 2015, 2017, 2020 i 2022 roku i miało ono pomóc w zgromadzeniu możliwie największej ilości informacji o pierwszych osadnikach i losach ich rodzin, przybyłych po 1945 roku na tereny zamykające się administracyjnie w granicach dzisiejszego powiatu legnickiego, a w następnych latach rozszerzone na teren całego Dolnego Śląska. Na finał IV edycji konkursu pn.: „Pamiętnik Pokoleń – Świadkowie historii” wpłynęły 123 prace, które opublikowane zostały w książce.  Podczas wydarzenia gościliśmy bohaterów opowiadań, którzy ze wzruszeniem uczestniczyli w promocji książki, ocalającej od zapomnienia historie ich życia.  Pomysł konkursu literackiego jest niewątpliwym sukcesem jego inicjatorki, a jego kontynuacja wynika ze zgłaszanych potrzeb i chęci  utrwalania tego, co pisała historia życia.

Podczas uroczystości goście wysłuchali prelekcji Pana Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt.: „Palmy, pascha, Pesach. Święta na Kresach”.

Serdecznie dziękujemy uczniom oraz nauczycielce Pani Agnieszce Kilkus z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przy Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie za przygotowanie poczęstunku dla naszych gości.

Przedsięwzięcie zorganizowali pracownicy Wydziału Oświaty Promocji i Spraw Społecznych, a prowadziła je Dyrektor Wydziału Wanda Gołębiowska.