Starosta Legnicki Adam Babuśka oraz Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński podpisali z firmą Budrim Sp. z o.o. z Kunic umowę na realizację zadania pn. „Wymiana nawierzchni ciągów pieszo-jezdnych na terenie Pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego w Legnickim Polu”.

Udział w wydarzeniu wzięli: Wicestarosta Legnicki Janina Mazur oraz Dyrektor Wydziału Dróg i Mostów Wojciech Cichoń.

Zadanie obejmie  wymianę nawierzchni ciągów pieszo-jezdnych na terenie Pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego. Stan nawierzchni ciągów pieszo-jezdnych nie odpowiada aktualnym normom i stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia mieszkańców Domu Pomocy Społecznej  w Legnickim Polu tj. osób niepełnosprawnych. Obecnie ciągi pieszo-jezdne stanowią utwardzoną nawierzchnię o mieszanym typie, z płyt betonowych typu „trylinka”, kostki brukowej, betonowej oraz kostki brukowej z kamienia i powierzchni nieutwardzonych. Przyjęto, że istniejące linie ciągów pieszo-jezdnych w trakcie prac zostaną niezmienione, a więc układ komunikacyjny na terenie obiektu pozostanie bez zmian. Pasy drogi zostaną wykonane z kostki antypoślizgowej granitowej cięto-łupanej w kolorystyce jasnoszarej i miejscowo w kolorystyce ciemnoszarej o wymiarach 10x10x8 cm oraz 6x6x6 cm w uzgodnieniu z Wojewódzkim konserwatorem Zabytków. Ze względu na to, że działka, na której będą prowadzone prace, jest uzbrojona w sieć wodociągową i kanalizację sanitarną planuje się m.in. przeprowadzić generalną regulację wysokości studzienek oraz odwodnienie nowobudowanych nawierzchni. Nowa wymieniona nawierzchnia będzie dostosowana do komunikacji osób niepełnosprawnych. Należy nadmienić, że niezwłoczne przeprowadzenie zadecyduje o stanie zabytku w przyszłości.

Celem prac, które planuje się przeprowadzić, jest zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku oraz utrzymanie obecnego statusu obiektu tak, by nadal mógł być świadectwem minionych wieków i pełnić ważną rolę nośnika historii i tradycji.

Koszt inwestycji wyniesie 410 000 zł.