Panie, który wszystko możesz
Podnieś ich z kolan
Bo o pamięć proszę i o sprawiedliwość

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej obchodzony jest 11 lipca. Święto przypada w rocznicę tzw. „Krwawej Niedzieli” kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zamordowano ok. 200 tys. Polaków.

Powiat Legnicki realizuje program pn. Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn. Jego główną ideą jest  międzykulturowa i międzypokoleniowa wymiana myśli, utrwalanie źródeł pamięci i tożsamości kulturowo-historycznej, badanie świadectw literackich, artystycznych, przedstawiających przenikanie się wiar, kultur i tożsamości. Niemal wszystko, co najbardziej kojarzy się z polskością, co najbardziej jest dla niej charakterystyczne i znamienne – pochodzi z Kresów.

7 lipca 2024 r. w ramach programu w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Legnicy odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę tych tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń. Przedsięwzięcie zorganizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy w Legnicy przy współorganizacji Starostwa Powiatowego w Legnicy, miało na celu utrwalenie pamięci o Ofiarach rzezi.

Udział w uroczystościach  wzięli: Poseł na Sejm RP Tadeusz Samborski, Samorządowcy, Kresowianie, Sybiracy i ich rodziny. Powiat Legnicki reprezentowali: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński oraz Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył Ksiądz Biskup Piotr Wawrzynek. Poruszającą homilię wygłosił ks. dr Dariusz Pudełko. Udział w uroczystościach wzięły liczne poczty sztandarowe, a wśród nich poczet Powiatu Legnickiego, Technikum im. Orląt Lwowskich w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie, Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach, Ochotniczej Straży Pożarnej z Kunic oraz innych Organizacji z środowisk patriotycznych i kresowych. Uczestnicy obchodów złożyli symboliczne wiązanki pod tablicą upamiętniającą Ofiary ludobójstwa.

Część seminaryjna rozpoczęła się od wręczenia odznaczeń: Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP, które otrzymał m.in. Starosta Legnicki Adam Babuśka, a także Poselskiego Medalu Sejmu RP, które otrzymało m. in. Starostwo Powiatowe w Legnicy za podejmowanie inicjatyw mających na celu upamiętnienie i promowanie problematyki polskich Kresów Wschodnich. Następnie goście zapoznali się z prezentacją multimedialną Genocidium Atrox versus Sprawiedliwi autorstwa Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz przejmującą historią przedstawioną przez naocznego świadka tamtych wydarzeń „Krwawej Niedzieli” Stanisława Srokowskiego, pisarza i literata urodzonego w 1936 roku w Hnilczu.

Część artystyczną wypełniły fragmenty wspomnień ocalałych z pogromu Kresowian zaprezentowane przez Aurelię Sobczak oraz pieśni wołyńskie, które wykonała  Barbara Droździńska.  

Umocnienie polskiej tożsamości kresowej jest największym bogactwem i gwarancją utrwalania historii  Polski i Polaków przesiedlonych z Kresów Wschodnich,  mieszkających obecnie na terenie powiatu legnickiego, ale i tych pozostawionych na Kresach i rozsianych na emigracji. To przed nami stoi wyzwanie kontynuacji utrwalenia pamięci o polskiej tożsamości kresowej, w całym jej historycznym i regionalnym bogactwie.

Realizowany przez Powiat Legnicki program motywuje, zachęca i zobowiązuje nas jako spadkobierców dziedzictwa do utrwalania tożsamości i pamięci naszych przodków. Jest to kontynuacja poprzednich, wieloletnich działań i programów utrwalających pamięć o Kresach Wschodnich.