Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar, składając wiązanki kwiatów przy tablicach poświęconych Ofiarom tej tragedii.

Na terenie powiatu legnickiego znajduje się sześć tablic pamiątkowych w miejscowościach: Chojnów, Prochowice, Nowa Wieś Legnicka, Grzybiany, Pątnów Legnicki, Spalona. Siódma tablica pamiątkowa znajduje się w Katedrze Legnickiej, gdzie również złożono okolicznościową wiązankę.

Uroczystości miały charakter patriotyczno–religijny. Uczestnicy oddali hołd pomordowanym poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, wspólną modlitwę, śpiew patriotycznych pieśni, a także poprzez wysłuchanie opowieści naocznego świadka tamtych tragicznych wydarzeń i wspomnień Kresowian.

Spotkania z mieszkańcami podczas tych uroczystości przyniosły refleksję o konieczności corocznego upamiętniania „Krwawej Niedzieli” pod tablicami poświęconymi Kresowianom znajdującymi się na terenie powiatu, utrwalając pamięć o polskiej tożsamości kresowej.

Pod tablicami i obeliskami spotkali się Kresowianie, okoliczni mieszkańcy wraz z  dziećmi, Sołtysi wsi, przedstawiciele Urzędów Gmin i Miast oraz Samorządowcy. Miasto Chojnów reprezentował Burmistrz Jan Serkies. Gminę Kunice reprezentowali: Wójt Krzysztof Błądziński, Radni Gminy Sławomir Kucy, Grzegorz Taczyński, Adam Bućko, Sołtys Władysław Kucy, w miejscowości Grzybiany Ksiądz Tomasz Ślazyk. Gminę Legnickie Pole reprezentowali: Wójt Rafał Plezia, Radny Marek Sułkowski, Sołtys Albert Korotkiewicz i Prezes Stowarzyszenia Wioletta Turkiewicz. Miasto i Gminę Prochowice reprezentowały: Sekretarz Gminy Dorota Kiełb, Radne Miasta i Gminy Małgorzata Chmielewska i Jadwiga Leszczyńska oraz Dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Bogusława Spryszyńska. Powiat Legnicki reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Jan Łukasz, Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Członkowie Zarządu: Krzysztof Sowiński, Zbigniew Kądziołka, Grzegorz Gapski, Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos oraz Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska.

Realizowany przez Powiat Legnicki program motywuje, zachęca i zobowiązuje nas jako spadkobierców dziedzictwa do utrwalania tożsamości i pamięci naszych przodków. Jest to kontynuacja poprzednich, wieloletnich działań i programów utrwalających pamięć o Kresach Wschodnich.