Grafika: 24 grudnia 2024 - urząd będzie czynny do 13:00

Plon niesiemy, plon w gospodarza dom aby dobrze plonowało po sto korcy z kopy dało ...

Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach. Tradycja Dożynek sięga XVI wieku. Rolnik ścinając ostatnią kiść zboża żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem wykonanym z ostatnich kłosów zboża. W ten sposób uroczyście obwieszczał  zakończenie zbiorów. Z czasem wianuszek zmienił się w wieniec przyozdobiony kwiatami i owocami. Święcono go podczas dziękczynnej mszy świętej, a następnie barwny korowód niósł go do gospodarza wsi, gdzie uroczyście świętowano zakończenie prac.

7 września 2024 r.  w miejscowości Rosochata w Gminie Kunice odbyło się  Święto Plonów, połączone z obchodami Dożynek Powiatowych. Przybyłych na uroczystość gości serdecznie witali: Starosta Legnicki Adam Babuśka oraz Wójt Gminy Kunice Krzysztof Błądziński.   Udział w wydarzeniu wzięli: Poseł na Sejm RP Tadeusz Samborski, Senator RP Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jarosław Rabczenko, przedstawiciele władz mundurowych  i samorządowych, mieszkańcy oraz licznie przybyli goście.

Powiat Legnicki reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Jan Łukasz, Radni Powiatu: Anna Graf, Justyna Piróg, Elżbieta Stępień, Artur Mackiewicz, Jacek Mazur, Artur Smęt, Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos, Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska oraz Pracownicy Starostwa. 

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą z udziałem Pocztów Sztandarowych,  w tym z Powiatu Legnickiego. Eucharystia, której przewodniczył Ks. Proboszcz Józef Juźków odbyła się  w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rosochatej. Następnie barwny korowód ruszył do parku przy Zespole Pałacowym w Rosochatej, gdzie nastąpiło  tradycyjne przekazanie bochna chleba przez Starostów dożynek.

Obok chleba najważniejszym elementem dożynek jest wieniec, symbolizujący wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. To wyraz dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to, by prezentował się okazale i zachwycał swoim kształtem i bogactwem. Tradycja wicia wieńca dożynkowego na terenie powiatu legnickiego wciąż jest kultywowana. Z roku na rok widoczne jest ogromne zaangażowanie mieszkańców, a ich kreatywność i pomysłowość zachwyca oglądających.

Podczas Święta Plonów rozstrzygnięto  Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec w powiecie legnickim”. Spośród zgłoszonych do konkursu dzieł, komisja konkursowa  wyłoniła zwycięzcę.
Laureatem konkursu został wieniec dożynkowy autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich „Kawiczanki” znad Cichej Wody, który reprezentował Powiat Legnicki podczas Dolnośląskich Dożynek Wojewódzkich 2024 w Małomicach w Gminie Wińsko zajmując 7 miejsce. Komisja wyróżniła wieńce:  Sołectwa Raczkowa z Gminy Legnickie Pole  oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Rosochatki” w Rosochatej z gminy Kunice. Nagrody, gratulacje oraz podziękowania za udział w konkursie mieli przyjemność wręczyć: Poseł na Sejm RP Tadeusz Samborski, Starosta Legnicki Adam Babuśka oraz Przewodniczący Rady Powiatu Jan Łukasz.

Pozakonkursowo podczas dożynek Powiat Legnicki reprezentował także wieniec Sołectwa Niedźwiedzice z Gminy Chojnów.

Zabawie dożynkowej towarzyszyły liczne atrakcje i zabawy oraz występy zespołów muzycznych.

Zorganizowanie takiej uroczystości wymaga dużego nakładu pracy, dlatego też pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które  zaangażowały się w przygotowania do Dożynek. Jesteśmy dumni, że dzięki dobrej współpracy z Gminą Kunice  Święto Plonów stało się prawdziwym wyrazem wdzięczności za cały rok pracy rolników oraz do radosnego świętowania.