Światowy Dzień Sybiraka to szczególne święto, które czci pamięć o czynach i doświadczeniach życiowych Polaków zesłanych na Sybir.

Tegoroczne obchody Święta rozpoczęły się  11.09.2024 r. uroczystościami związanymi z 35-leciem reaktywacji Związku Sybiraków Oddział w Legnicy. Uroczysta Msza Święta w intencji Sybiraków odprawiona została w Katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pod tablicą pamiątkową Starosta Legnicki Adam Babuśka oraz Przewodniczący Rady Powiatu Legnickiego Jan Łukasz złożyli okolicznościową wiązankę. W części oficjalnej wydarzenia wręczono medale 35 lat reaktywacji Związku Sybiraków Oddział w Legnicy. Starosta Legnicki Adam Babuśka odbierając odznaczenie podkreślił, że Syberia to historia zbrodniczych czasów na nieludzkiej ziemi, kiedy oddawano życie i zdrowie za Polskę. Zaznaczył, że działania podejmowane przez Związek  i przekazywana młodemu pokoleniu historia to autentyczny obraz tych dziejów przekazywany młodemu pokoleniu, a przede wszystkim uczenie ich szacunku do historii i Ojczyzny.

17 września 2024 r. na Placu Sybiraków w Legnicy odbyły się uroczystości oddające hołd Ofiarom Sybiru oraz  upamiętniające  Światowy Dzień Sybiraka.

Powiat Legnicki reprezentowali: Wicestarosta Legnicki Janina Mazur oraz Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska. Udział w uroczystościach wzięli: przedstawiciele władz Miasta Legnica,  Członkowie Związku Sybiraków Oddziału i Koła w Legnicy, a także kombatanci, uczniowie oraz mieszkańcy.

Wydarzenie rozpoczęło się wprowadzeniem Pocztów Sztandarowych. Uczestnicy  odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego oraz Hymn Sybiraków, a także odmówili modlitwę ekumeniczną.  Następnie uczestnicy uroczystości pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru złożyli okolicznościowe wiązanki. Wzruszającym akcentem wydarzenia było  odczytanie przez Wicestarostę Legnickiego Janinę Mazur fragmentu publikacji „Pamiętnik Pokoleń”, będącego bezpośrednią relacją uczestników tych tragicznych i bolesnych  w losach Polski wydarzeń.

Ustanowione w 2013 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Święto upamiętnia  miliony Polaków deportowanych na Syberię, do Kazachstanu i innych rejonów ZSRR. Ich tragiczne losy na zawsze zapisały się w polskiej pamięci narodowej.  Wielu z nich zginęło z wycieńczenia, głodu, mrozu i brutalnych represji.

Foto źródło: UM Legnica, tulegnica.pl