Sytuacja po powodzi, która występuje w wielu poszkodowanych gminach w naszym regionie może mieć wpływ na płynność finansową klientów ZUS, ze względu na brak przychodów lub ich ograniczenie.

Oddział ZUS w Legnicy jest w pełnej gotowości w zakresie wsparcia w obszarze ubezpieczeń społecznych, zwłaszcza płatników składek w spłacie należności.

Wsparcie, które realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dotyczy kilku obszarów:

1) Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą opłacić składki w późniejszym terminie:

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. w terminie do 15 września 2025 r. Muszą tylko złożyć oświadczenie, że zostali poszkodowani przez powódź. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę.

Więcej informacji

2) Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wystąpić o świadczenie interwencyjne wspierające dalsze prowadzenie działalności gospodarczej:

Celem świadczenia interwencyjnego jest wsparcie przedsiębiorcy w dalszym prowadzeniu działalności. Przepisy określają dokładnie jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z tego świadczenia.

Jako przedsiębiorca otrzymasz świadczenie, jeśli:

•  poniosłeś szkodę polegającą na utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu -  bezpośrednio w wyniku powodzi - składników materialnych  przedsiębiorstwa niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej,
  •  zobowiążesz się do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego,
  •  zobowiążesz się do utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od dnia 16 września 2024 r.

Więcej informacji: świadczenie interwencyjne

3) Przedsiębiorcom posiadającym zaległości w opłacaniu składek proponujemy rozłożenie na  raty należności z tytułu składek z odroczonym terminem płatności pierwszej raty.

Natomiast Ci, którzy już realizują umowę o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności mogą wystąpić z wnioskiem o zawieszenie spłaty rat na określony czas lub wydłużenie odroczenia terminu płatności o określony okres. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia, mogą zaś wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie.

Więcej informacji

4) Kontakt

Zapewniamy Państwu dostęp do infolinii w sprawie ulg w opłacaniu składek i w sprawie świadczenia interwencyjnego w godz. 8:00–15:00 w dni robocze, pod nr tel. 33 825 31 34 i 76 876 45 76.