23.10.2024 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach, poświęconej Władysławowi Obertańcowi, Pierwszemu po II Wojnie Światowej Kierownikowi Publicznej Szkoły Powszechnej w Bieniowicach w latach 1945-1946. Uroczystość uświetniła liczna obecność Pocztów Sztandarowych, w tym Powiatu Legnickiego.

Uroczystość zorganizowana została przez Zarząd Powiatu Legnickiego z inicjatywy Wicestarosty Legnickiego Janiny Mazur przy współpracy z Wójtem Gminy Kunice Krzysztofem Błądzińskim oraz Rodziną Władysława Obertańca. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach  programu  pn. Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn, którego  główną ideą jest międzykulturowa i międzypokoleniowa wymiana myśli, utrwalanie źródeł pamięci i tożsamości kulturowo-historycznej, badanie świadectw literackich, artystycznych, przedstawiających przenikanie się wiar, kultur i tożsamości. Pomysł upamiętnienia pierwszych osadników narodził się już w 2015 roku. Ówczesny Starosta Legnicki Janina Mazur rozpoczęła i podjęła się realizacji projektu ocalenia od zapomnienia przybyłych na Ziemię Legnicką Pionierów osadnictwa.  Zrealizowała w tym celu  wiele inicjatyw, które z sukcesem kontynuowane są do dziś, dając mieszkańcom powiatu i regionu bogatą i żywą lekcję patriotyzmu i historii.  

Udział w wydarzeniu wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Henryk Kiepura, Poseł na Sejm RP Tadeusz Samborski, Wójt Gminy Kunice Krzysztof Błądziński wraz z przedstawicielami  władz samorządowych, samorządowcy, potomkowie Pierwszego Kierownika, społeczność szkolna, byli pedagodzy placówki, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz zaproszeni goście.

Powiat Legnicki reprezentowali:  Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński, Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos, Radny Jacek Mazur, Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska oraz  pracownicy Starostwa.

Uczestników uroczystości  przywitała Dyrektor Szkoły Małgorzata Szychlińska, która przybliżyła  uczestnikom historię powstania Szkoły informując, że uroczyste rozpoczęcie nauki szkolnej w placówce rozpoczęło się  9 września 1945 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce 7 października 1945 roku. Szkoła Podstawowa  w Bieniowicach była otwarta jako pierwsza w powiecie legnickim. Obecnie posiada bogaty ceremoniał: Patrona, Sztandar oraz hymn szkoły.

Wicestarosta Legnicki Janina Mazur zaznaczyła, że Pierwszy Kierownik Szkoły  przyczynił się do powstania placówki oraz aktywnie działał na rzecz mieszkańców regionu. Jako nauczyciel i wychowawca wpajał uczniom patriotyzm i dumę z bycia Polakiem.  Podjęta w 1945 roku misja edukacji polskich dzieci kontynuowana była przez wielu dyrektorów i przetrwała do dnia dzisiejszego.

Odsłonięcia tablicy dokonali: Wiceminister Edukacji Narodowej Henryk Kiepura, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Wójt Gminy Kunice Krzysztof Błądziński oraz Pan Stanisław Obertaniec. Poświęcenia Tablicy  dokonał Proboszcz Kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Bieniowicach ks. Zdzisław Michalski.

Podniosłym i wyjątkowym akcentem uroczystości było odznaczenie Dyrektor Małgorzaty Szychlińskiej  „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, który wręczył  Wiceminister Henryk Kiepura wraz z Posłem na Sejm RP Tadeuszem Samborskim. Medal nadawany jest za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli.

Podczas uroczystości uczniowie Szkoły wspierani przez swoich nauczycieli zaprezentowali gościom fragmenty Kroniki Szkoły oraz  pracy literackiej  „Pamiętnik Pokoleń”, a także zadbali o oprawę artystyczną prezentując gościom „Krakowiaka”.

Dzięki współpracy Zarządu Powiatu Legnickiego, Wójta Gminy Kunice oraz Rodziny idea upamiętnienia Pierwszego Kierownika Szkoły  zyskała swój materialny wyraz. Szkoła bowiem to nie tylko budynek, to przede wszystkim ludzie. Tworzą ją pokolenia uczniów i wychowawców, zaangażowanych w proces kształtowania młodego pokolenia, któremu przekazują tradycje i nieprzemijające wartości.