Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Klawisze dostępności wykorzystują wbudowaną w przeglądarkę właściwość accesskey. Najczęściej używane są:
 • Control + Alt + key - Mac OS
 • Alt + Shift + key - Firefox
 • Shift + Esc + key - Opera 12.1 lub starsze
 • Alt + key - pozostałe

Ważne informacje:  

Zostań żołnierzem WOT Zmiana godzin pracy kasy Starostwa Powiatowego
 • Inspektor Ochrony Danych

  Inspektor Ochrony Danych

  Inspektorem Ochrony Danych w Starostwie Powiatowym w Legnicy jest Pani Bożena Maziarska
   e-mail: iod@powiat-legnicki.eu
  pok. 231, piętro II; Pl. Słowiański 1, 59-220 Legnica

  Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych
  Klauzula informacyjna – monitoring
  Klauzula informacyjna w związku ze sprawą załatwianą milcząco

 • Nieodpłatna pomoc prawna

  Nieodpłatna pomoc prawna

  Mieszkańcy Powiatu Legnickiego, spełniający warunki określone ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030 oraz z 2018 r. poz. 1467), mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanej w 2 punktach, mieszczących się odpowiednio:

  1. w Legnicy, pl. Słowiański 1, I piętro – pokój Nr 145 (siedziba Starostwa Powiatowego w Legnicy):
  2. w Chojnowie, ul. Rynek 20, parter - pokój Nr 7 (filia Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy):

  W obu punktach nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w poniedziałki i wtorki od godz. 800 do godz. 1200 oraz w środy, czwartki i piątki od godz. 1100 do godz. 15 00 .

 • Miejski Rzecznik Konsumentów

  Miejski Rzecznik Konsumentów

  Miejski Rzecznik Konsumentów podejmuje działania w indywidualnych sprawach konsumenckich na rzecz mieszkańców Legnicy i na podstawie zawartego porozumienia pomiędzy Miastem Legnica a Powiatem Legnickim mieszkańcom powiatu legnickiego. Udziela, więc wyłącznie pomocy osobom fizycznym.

              Urząd Miasta Legnicy,
                  pl. Słowiański 8
                  e-mail: rzecznik@legnica.eu,    tel: 76-72-121-38

   

Starosta Legnicki Adam Babuśka objął Patronatem Honorowym Akcję „Seniorze nie daj się oszukać - nie chodź na pokazy”, organizowaną wspólnie przez Miejskiego i Powiatowego Rzecznika Konsumentów, Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego i wspieraną przez Prezydenta Miasta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. Akcja skierowana jest do osób starszych, które najczęściej padają ofiarą oszustów.

Jak się bronić? Przede wszystkim nie dać się zmanipulować rozmową telefoniczną, w której miły głos zachęca do niezobowiązującego udziału w prezentacji, w zamian za otrzymanie upominku. Zachęcony i wciągnięty w techniki manipulacyjne Senior, idzie niezobowiązująco na pokaz. Popatrzeć, posiedzieć i przy okazji otrzymać za darmo drobny prezencik. Często upominek jest chińskim bublem, a głównym celem zapraszającego jest sprzedaż produktu w „korzystnej cenie” lub korzystnie rozłożonych ratach. Zachęcony i wciągnięty w techniki manipulacyjne Senior uczestniczy w „pokazie”. Tylko czy faktycznie jakość przemawia za ceną? Chwila moment! Przyszliśmy niezobowiązująco, a wychodzimy z zakupem za parę tysięcy złotych! Jakość produktu oraz cena znacznie odbiegają od tego, ile jest wart dany produkt. Pseudo sprzedawcy zachęcają do wzięcia produktu na kredyt z korzystnymi ratami, równymi, z odroczonym terminem płatności, dwie raty gratis, bez odsetek… pomysłów wiele, a finał ten sam. Ukryte koszty, ubezpieczenie kredytu, wliczone opłaty przygotowawcze i kosmiczna prowizja, przyczyniają się do tego, że ów korzystny kredyt staje się ogromnym zobowiązaniem finansowym, często przekraczającym połowę miesięcznych dochodów Seniora. A zakupiony produkt? Staje się niepotrzebnym, przepłaconym, byle jakim towarem, który sprzedawca umiejętnie zawinął w kolorowy papierek, przewiązał czerwoną kokardką i sprzedał jako wyjątkowy. Zaledwie minął dzień „znakomitego” pokazu, a już dzwonią z kolejną propozycją. Tym razem obiecują pakiet darmowych badań, kolejny upominek i udział w pokazie „uzdrawiających” produktów. I znów niezobowiązująco…

Seniorze, nie daj się wykorzystywać, nie chodź na pokazy, nie kupuj na nich produktów. Bądź mądry i przezorny, a nie padniesz ofiarą oszustwa.

Plakat

 

Współpracujemy