Starostwo Powiatowe w dniu 12 czerwca będzie nieczynne

pok. 231, piętro II; Pl. Słowiański 1, 59-220 Legnica

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych
    Klauzula informacyjna w związku ze sprawą załatwianą milcząco

Przedstawiciele władz samorządowych powiatu legnickiego i miasta Legnicy oraz członkowie Związku Sybiraków Koło w Legnicy w dniu 10 lutego upamiętnili 80. rocznicę rozpoczęcia pierwszej, z czterech, masowych wywózek obywateli polskich na Wschód, przeprowadzonych przez władze sowieckie.

W uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Kościele Świętej Trójcy oraz złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Zesłańcom Sybiru w Legnicy uczestniczyli: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Janina Mazur, Członek Zarządu Powiatu Legnickiego Krzysztof Sowiński oraz Prezydent Miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni Członkowie Związku Sybiraków.

Obchody tak tragicznej rocznicy są dla mieszkańców powiatu legnickiego wyrazem szacunku dla wszystkich poległych, a także tych którzy pozostali i przekazują historię następnym pokoleniom.

Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego tereny II Rzeczypospolitej, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości.

Pierwsza z nich objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, właścicieli ziemskich. Wywożeni trafiali do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi.

Pierwsza wywózka była największa - ok. 140 tys. osób - i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar, wtedy prześladowaniami sowieckimi była dotknięta niemal każda rodzina.