Zmiana godzin pracy kasy Starostwa Powiatowego Letnie Koncerty Organowe

pok. 231, piętro II; Pl. Słowiański 1, 59-220 Legnica

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych
    Klauzula informacyjna w związku ze sprawą załatwianą milcząco

W letni wieczór 26 lipca 2020 r. w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie odbył się koncert inaugurujący niezwykły cykl Letnich Koncertów Organowych.

W Jubileuszowym koncercie inauguracyjnym uczestniczyło wielu znakomitych gości z terenu powiatu legnickiego, ks. kanonik Marek Osmulski – proboszcz i dziekan dekanatu Chojnów, Zarząd Powiatu Legnickiego na czele z Adamem Babuśką Starostą Legnickim, Janiną Mazur Wicestarostą oraz Anną Rozmus-Cieślik Członkiem Zarządu, a także Marta Płosińska Skarbnik Powiatu Legnickiego.

Niedzielny koncert zapoczątkował wirtuozerię muzycznych doznań, które zaprezentował dr Michał Kocot oraz kwintet instrumentów dętych Silver Brass. W klimat muzyki klasycznej wprowadził Grzegorz Gapski, Członek Zarządu Powiatu Legnickiego, pomysłodawca i inicjator Letnich Koncertów Organowych.  Cztery niedziele z koncertami granymi na organach to święto muzyki klasycznej w powiecie legnickim zachęcające do zapoznania się z tą dziedziną sztuk pięknych.

Podczas koncertu usłyszeć mogliśmy dzieła m.in. Wolfganga Amadeusa Mozarta, Feliksa Mendelssohna, Johanna Pachelbela, Johanna Sebastiana Bacha, Sigfrida Karg-Elerta, Georga Friedricha Händla czy Anton Brucknera. Wyjątkową okazała się improwizacja na temat "Bogurodzicy" Feliksa Nowowiejskiego, w której to organy wraz z kwintetem orkiestry dętej uświadomiły słuchaczom wirtuozerię artystów, jak również walory instrumentów.

Dr Michał Kocot jest mistrzem gry organowej, laureatem największych międzynarodowych koncertów. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie organów Andrzeja Garbarka. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz Arkadiusza Bialica, w klasie klawesynu prof. Magdaleny Myczki oraz Andrzeja Zawiszy, studiów solistycznych w Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie organów prof. Martina Schmedinga oraz studiów podyplomowych w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego na Akademii Muzycznej w Katowicach. Studiował także w ramach programu wymiany studentów „Erasmus” w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie (organy – prof. Ludger Lohmann, klawesyn – prof. Jӧrg Halubek). W roku 2018 uzyskał tytuł doktora sztuki. Jest laureatem kilku konkursów organowych (m.in.: I miejsce na XVIII Międzynarodowym Konkursie Organowym im. L. Janáčka w Brnie, II miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie, II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Organowym im. G. Silbermanna we Freibergu, I miejsce na XX Międzynarodowym Konkursie Organowym w Wiesbaden, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Norymberdze, II miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu). Dwa razy był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 2015 roku otrzymał stypendium „Młoda Polska” przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Obecnie pracuje w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Kwintet instrumentów dętych Silver Brass, pochodzący z Opolszczyzny założony w 2016 roku skupiający młodych ludzi grających na instrumentach dętych. Zespół z początku wykonywał jedynie muzykę sakralną, zapewniając oprawę na uroczystościach kościelnych. W czerwcu 2018 roku skład zespołu po wielu zmianach ustabilizował się i po dzień dzisiejszy jest niezmienny. Młodzi artyści rozwijają wspólną inicjatywę, realizując swój autorski program na różne okazje. W ich repertuarze pojawiają się coraz trudniejsze kompozycje poważnych kompozytorów, natomiast ciekawe występy w sposób żartobliwy i często kabaretowy wiążą muzykę klasyczną z rozrywkową. Grupa na swoim koncie ma m.in. pierwszą nagrodę i Grant Prix IX Konfrontacji Muzycznych w Opolu. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Michał Nowak, Robert Kuchnia, Feliks Sochor, Szymon Klimański oraz Patryk Wierzgała.  Pomimo młodego wieku muzycy wykazali się wyśmienitą grą na instrumentach dętych wprowadzając niezapomniany klimat w brzmienie organów.

Zachęcamy do udziału w kolejnych koncertach, które odbędą się 16 sierpnia br. – godz. 14:00 w Bazylice Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu, 23 sierpnia br. – godz. 19:00 oraz 6 września br. – godz. 19:00 w Kościele pw. App. Piotra i Pawła w Chojnowie.