Podstawa prawna:

• art. 8 i 9 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. Unii Europejskiej z dnia 26 listopada 2019 r. L 305/17)
  • Zarządzenie Starosty Legnickiego nr 118/2021

Wymagane dokumenty:

• Brak

Opłata:

• bez opłat

Termin załatwienia sprawy:

• Do 90 dni.

Miejsce i sposób załatwienia sprawy:

Zgłoszeń można dokonywać:

1. elektronicznie — za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłanej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  2. pisemnie lub ustnie, przy czym zgłoszenie ustne może być dokonane telefonicznie lub za pośrednictwem innych systemów komunikacji głosowej oraz, na wniosek zgłaszającego, za pomocą bezpośredniego spotkania zorganizowanego w uzgodnionym terminie w siedzibie starostwa.

Dodatkowe informacje:

Kim jest sygnalista?

Sygnalista (z ang. whisteblower) to osoba, dokonuje zgłoszenia zauważonych nieprawidłowości.

Status sygnalisty uzyskuje osoba, która na podstawie faktów, w interesie publicznym dokonuje zgłoszenia różnego rodzaju nieprawidłowości w instytucji publicznej lub firmie.

Czym jest unijna dyrektywa o sygnalistach?

Celem powstania tej dyrektywy, jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom zgłaszającym nieprawidłowości przed działaniami odwetowymi ze strony pracodawców. Dyrektywa określa kto i w jaki sposób jest chroniony oraz określa, w jaki sposób sygnalista może zgłosić naruszenia w instytucji, której pracuje.

Jak gwarantowana jest anonimowość?

Anonimowość zależy od sposobu wykorzystania środków technicznych i użytego kanału:

• poczta elektroniczna:
    • adres pocztowy obsługują wyznaczeni i przeszkoleni pracownicy,
    • ujawnienie danych na żądanie policji / prokuratury / Interpolu,
  • pisemnie:
    • osobiście — na terenie budynku jest prowadzony monitoring wizyjny,
    • litem poleconym — brak anonimowości,
    • listem zwykłym — w zależności od danych podanych w zgłoszeniu
  • telefonicznie: urząd posiada system identyfikacji numerów.

Uwaga: Nie zapewniamy w pełni anonimowego kanału zwrotnego.