W ramach koalicji samorządowej na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego 18.12 br.  Powiat Legnicki reprezentowany przez Starostę Legnickiego Adama Babuśkę podpisał z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego reprezentowanym przez Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego Deklarację współpracy, której celem będzie realizacja programu „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego - badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”.  Podpisanie Deklaracji poprzedziła konferencja prasowa, w której udział wzięli: Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Piotr Karwan, Radny Powiatu Legnickiego Paweł Grabek, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii ds. lecznictwa dr Ireneusz Pawlak.

Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania Testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii. Udział w programie mogą wziąć osoby zamieszkujące na terenie powiatu legnickiego:

• w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita,
  • w wieku 25-49 ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Osoby chcące wziąć udział w akcji, po wypełnieniu Ankiety Uczestnictwa, będą mogły pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na Uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, aby wziąć udział w programie należy zgłosić się telefonicznie pod wskazany numer telefonu: 76 724 35 67 – Wydział Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Legnicy, który będzie realizował program.

Ilość testów jest ograniczona. Decyduje data zgłoszenia.

Rejestracja osób dostępna będzie od 07 stycznia 2021 r.