Baner: EFS

Powiat Legnicki zrealizował projekt pn. „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”, finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.  Dofinansowanie projektu z UE: 10 406 223 zł, pozostałą część w wysokości 1 940 980 zł stanowiły środki współfinansowania krajowego. Wartość projektu ogółem wyniosła 12 347 203 zł.

Głównym cel projektu było wzmocnienie rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, w zakresie bezpiecznej realizacji zadań tych podmiotów w okresie epidemii Covid-19. Celem szczegółowym projektu było wsparcie dzieci, rodziców zastępczych i pracowników rodzinnych oraz instytucjonalnych podmiotów pieczy zastępczej w sytuacji zagrożenia epidemią choroby COVID 19 poprzez:

• zakup wyposażenia na cele realizowania zadań w trybie zdalnego nauczania;
  • zakup środków ochrony indywidualnej i wyposażenia do bezpośredniej walki z epidemią;
  • zakup wyposażenia do organizacji miejsc kwarantanny/izolacji dla dzieci z pieczy zastępczej.

Powiat Legnicki w ramach przedmiotowego projektu miał możliwość zakupu 25 sztuk laptopów wraz z oprogramowaniem do pracy zdalnej dla dzieci w pieczy zastępczej o wartości 47 508,75 zł oraz środków ochrony osobistej (maseczek i rękawiczek) w wysokości 617,50 zł dla podmiotów z pieczy zastępczej. Wsparciem objęto 18 rodzin zastępczych oraz Dom Dziecka w Golance Dolnej i Dom Dziecka „Słoneczko” w Golance Dolnej.

Otrzymane wsparcie przyczyniło się do prawidłowego funkcjonowania rodzin zastępczych  oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu powiatu legnickiego w okresie epidemii COVID-19. Dofinansowany sprzęt komputerowy umożliwia dzieciom z pieczy zastępczej w pełni realizować obowiązek szkolny w formie zdalnej oraz zapobiega ich wykluczeniu społecznemu podczas trwającej epidemii.