Logo: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy informuje, że trwa nabór wniosków na realizację zadań w zakresie rehabilitacji zawodowej oraz społecznej osób niepełnosprawnych z terenu powiatu legnickiego. Ogółem na ten cel powiat legnicki otrzymał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2021 roku środki w wysokości 1.980.417,00 zł. Przyznana w tym roku kwota na dofinansowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu powiatu legnickiego jest wyższa o 235,101,00 zł od kwoty przyznanej powiatowi w roku ubiegłym.

Decyzją Zarządu Powiatu Legnickiego środki przyznane w 2021 roku na dofinansowanie realizacji poszczególnych zadań w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców naszego powiatu zostały podzielone w sposób zapewniający pełną możliwość zaspokojenia ich potrzeb.

Rehabilitacja Zawodowa

Z zakresu rehabilitacji zawodowej w 2021 roku będą realizowane następujące zadania:

I Zadania zakresu rehabilitacji zawodowej:

140.000,00

1 Zwrot wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu 35.000,00
2 Finansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych, 5.000,00
3 Udzielanie osobom niepełnosprawnym jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej 50.000,00
4 Dokonywanie zwrotów kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku z wyposażeniem stanowiska pracy zorganizowanego dla osoby niepełnosprawnej 50.000,00

Na realizację powyższych zadań w 2021 roku przeznaczono ogółem kwotę 140.00,00 zł. Zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej realizowane są przez Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy. Wszystkie osoby niepełnosprawne z terenu powiatu legnickiego zainteresowane uzyskaniem wsparcia ze środków PFRON z zakresu rehabilitacji zawodowej mogą składać wnioski w Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy, ul. Gen. Władysława Andersa 2, 59-220 Legnica. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 76 722-52-10, 76 818 85 25

Rehabilitacja społeczna

Z zakresu rehabilitacji społecznej w 2021 roku realizowane będą następujące zadania:

II Zadania zakresu rehabilitacji społecznej:

1.840.417,00

5 Dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej 1.084.800,00
6 Dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych 200.000,00
7 Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych, 190.000,00
8 Dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych 14.000,00
9 Dofinansowywanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów. 351.617,00

Na realizację powyższych zadań w zakresie rehabilitacji społecznej 2021 roku przeznaczona została łączna kwota 1.840.417,00 zł.

Część środków z powyższej kwoty przeznaczono na dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej funkcjonujących na terenie powiatu legnickiego: Warsztatów Terapii Zajęciowej w Legnickim Polu oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chojnowie, organizujących wsparcie dla 50 osób niepełnosprawnych z terenu powiatu, niezdolnych do podjęcia pracy. Uczestnicy w ramach organizowanych zajęć w warsztatach mają możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

W 2021 roku dofinansowanie działalności WTZ ze środków PFRON to kwota 1.084.800,00 , stanowiąca 90% całkowitych kosztów działalności warsztatów. Pozostała kwota dofinansowania działalności warsztatów pochodzi z budżetu powiatu legnickiego.

Wszystkie osoby niepełnosprawne z terenu powiatu legnickiego zainteresowane uzyskaniem wsparcia ze środków PFRON mogą składać wnioski w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy, Pl. Słowiański 1, pok. 308, III piętro, budynek Starostwa Powiatowego w Legnicy.

Ponadto od 1 stycznia 2021 roku istnieje możliwość złożenia wniosków na dofinansowanie w ramach rehabilitacji społecznej w systemie SOW.

Wnioski można pobrać w siedzibie PCPR w Legnicy, pok. 308 oraz poprzez stronę internetową PCPR w Legnicy: www.pcpr.legnica.pl.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Centrum dostępni pod numerem telefonu 76 7243486.