W dniu 6 maja br. w Starostwie Powiatowym w Legnicy odbyło się spotkanie Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Grzegorza Macko ze Starostą Legnickim, członkami Zarządu Powiatu Legnickiego oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Legnickiego.

Podczas spotkania poruszono wiele bardzo ważnych zagadnień z zakresu geodezji, kolei, dróg, a także współpracy powiatu legnickiego z sejmikiem województwa dolnośląskiego w zakresie wspólnych obszarów współdziałania.

Geodeta Powiatowy przedstawiła dokładne założenia do projektu scalania gruntów w miejscowości Niedźwiedzice gm. Chojnów. Powiat Legnicki jest na etapie przygotowań do złożenia wniosku do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Projekt wydzielenia nowych działek ewidencyjnych o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych przewiduje także prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu. Prace nad projektem scalania gruntów w miejscowości Niedźwiedzice prowadzone przez Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Legnicy, zostały wyróżnione poprzez zajęcie I miejsca w XLIV Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych.

Podczas spotkania poruszono bardzo ważną kwestię finansowania podjętych inwestycji. W roku bieżącym Powiat Legnicki otrzymał w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Dolnośląskiego na finansowanie ochrony, rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych 49 000 zł na zakup sprzętu pomiarowego i informatycznego oraz oprogramowania, a także 207 900 zł na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Biskupin.

Wicemarszałek Grzegorz Macko poinformował, że w planach sejmiku województwa  jest też rewitalizacja sieci kolejowej biegnącej równocześnie przez obszar powiatu legnickiego. Według szacunków Zarządu Województwa łączna wartość projektów opiewa na kwotę około 500 mln złotych, z czego wkład samorządowy wyniesie 15%. Rozbudowa linii kolejowej obejmie Kolej Aglomeracyjną Zagłębia Miedziowego oraz Wrocławską Kolej Metropolitalną.