Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, wtedy wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, jednak organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „Królem”.

Dwa koncerty organowe, które odbyły się w ramach VI edycji Letnich Koncertów Organowych Festiwal 2021  14 sierpnia w Legnickim Polu oraz 15 sierpnia w Chojnowie, były z pewnością niezapomnianym wieczorem dla miłośników sztuki organowej.

Fenomenalna gra dr hab. Tomasza Głuchowskiego zachwyciła uczestników Koncertu w Legnickim Polu, przenosząc ich w świat barwnych  i tajemniczych dźwięków organów. Wysoki poziom wykonawcy oraz możliwości organów w Legnickim Polu oznaczały dla słuchaczy tylko jedno – feerię barw i splendor, który nie wynika z samego „podkręcania” dynamiki instrumentu, ale z umiejętnego jej zastosowania przez kompozytora, z wprowadzenia dramaturgii utworów, a także z pięknych i wciągających fraz. W wydarzeniu uczestniczył Przewodniczący Rady Powiatu Aleksander Kostuń.

Letni Koncert Organowy w Chojnowie był znakomitą okazją dla melomanów, którzy mieli sposobność podziwiać kunszt gry dwóch znakomitych artystów: na organach - Tadeusza Barylskiego oraz na skrzypcach – dr. Karola Lipińskiego-Brańki.  Gra mistrzów zapewniła słuchaczom niezapomniane wrażenia i dała poczucie dotknięcia „czegoś nowego”.  Udział w tym pięknym i wyjątkowym koncercie wzięła Wicestarosta Legnicki Janina Mazur.

Koncerty prowadził ich pomysłodawca Członek Zarządu Powiatu Grzegorz Gapski – pasjonat muzyki klasycznej, dzięki któremu tradycją stało się w powiecie legnickim  to wyczekiwane przez mieszkańców  przedsięwzięcie. Uczestnicy  koncertów mieli okazję otrzymać jubileuszową płytę z muzyką klasyczną:  „Letnie Koncerty Organowe. 5 lat muzyki klasycznej w Powiecie Legnickim”,  będącą zwieńczeniem odbywających się od pięciu lat Letnich Koncertów Organowych.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja KGHM Polska Miedź, Koleje Dolnośląskie S.A., Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie, Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu.