Magia świateł, dźwięk organów i instrumentów Orkiestry Kameralnej Wratislavia rozbrzmiał w chojnowskiej farze, wieńcząc VI edycję Letnich Koncertów Organowych.

Koncert galowy w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie zakończył trwający od lipca Festiwal 2021. W jego ramach odbyło się pięć koncertów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na swoją wyjątkowość, ale także mistrzowski kunszt gry artystów, których corocznie na Festiwal zaprasza ich twórca i pomysłodawca Członek Zarządu Powiatu Grzegorz Gapski.

Udział w tym pięknym i poruszającym koncercie wzięli: Poseł na Sejm RP Ewa Szymańska, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Piotr Karwan, Starosta Wołowski Janusz Dziarski, Starosta Legnicki Adam Babuśka , Skarbnik Powiatu Marta Płosińska-Soboń, Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Mariusz Kowalczyk, Dyrektor Zakładu Hydrotechnicznego Przemysław Nowak, przedstawiciele władz samorządowych oraz inni licznie zaproszeni goście.  

Koncert w chojnowskiej farze był  największym i najwybitniejszym koncertem, jaki do tej pory odbywał się w trakcie Festiwali. Uczestnicy mieli przyjemność wysłuchać Orkiestry Kameralnej Wratislavia, którą w 1996 roku powołał do życia  Jan Stanieda. W jej składzie znaleźli się uznani muzycy, laureaci konkursów oraz pedagodzy uczelni muzycznych.

Za organami zasiadł Adam Tański - laureat nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015) oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym „W kręgu europejskich organów barokowych” w Katowicach (2014). Był także półfinalistą międzynarodowych konkursów organowych: im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2013).

Muzyce organowej towarzyszył dźwięk skrzypiec. Przed chojnowską publicznością zaprezentował się Piotr Tarcholik - solista, kameralista, koncertmistrz, pedagog, laureat konkursu Jeunesses Musicales w Weikersheim i Konkursu Mozartowskiego w Krakowie. Współzałożyciel i lider zespołu Sinfonietta Cracovia, w latach 1998–2004 koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Uczestnicy  koncertu mieli okazję otrzymać jubileuszową płytę z muzyką klasyczną:  „Letnie Koncerty Organowe. 5 lat muzyki klasycznej w Powiecie Legnickim”,  będącą zwieńczeniem odbywających się od pięciu lat Letnich Koncertów Organowych.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja KGHM Polska Miedź, Koleje Dolnośląskie S.A., Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie, Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu.