Zdrowie to słowo używane w czasie pandemii bardzo często, a jego zachowanie w dużej mierze zależy od naszych własnych starań. Z jednej strony uwarunkowane jest ono genetycznie, z drugiej – to styl życia, troska o środowisko, a przede wszystkim profilaktyka.

Podsumowanie kampanii „Dolnośląski Złoty Wąs”, która realizowana była w ośrodkach zdrowia w Legnickim Polu, Tyńcu Legnickim oraz w Chojnowie odbyło się 10 grudnia br. podczas zorganizowanej w naszym Starostwie konferencji, w której udział wzięli: Starosta Legnicki Adam Babuśki, Radny Paweł Grabek, Wójt Gminy Legnickie Pole Rafał Plezia, Dyrektor Gminnej Przychodni Zdrowia w Legnickim Polu Agnieszka Tabiszewska oraz Prezes Fundacji Forum Mężczyzn Sebastian Kwietoń.

Troska o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców naszego regionu do priorytety dla Władz Powiatu Legnickiego. Objęta Patronatem Honorowym Starosty Legnickiego Adama Babuśki  skierowana do panów po 40-tce  kampania „ Dolnośląski Złoty Wąs”, podczas której można było skorzystać z pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich, których udzielał  dr Paweł Grabek  to krok w stronę zmiany podejścia do męskich nowotworów jako wstydliwego, intymnego tematu. Bo przecież powszechnie wiadomo, ze lepiej zapobiegać niż leczyć, a rak  prostaty i jąder  to  pod względem częstotliwości najczęściej występujące  nowotwory u mężczyzn. Z badania w naszym powiecie skorzystało 186 mężczyzn. Wyniki  11 % badanych wzbudziły niepokój onkologiczny, a  4.3% wymagało dodatkowych konsultacji.

Kampania cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a same zaproszenia rozeszły się w ciągu tygodnia. Warto zaznaczyć, że wczesne wykrycie zmian cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje. Akcja ma na celu przełamać wstyd i przebić się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich i przypomnieć, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie.

Panowie bądźcie odpowiedzialni i świadomi. Mimo obecnej sytuacji pandemicznej nie zapominajcie o profilaktyce. Dbajcie o swoje zdrowie i badajcie się cały rok.