to dzień, w którym Polacy jednoczą się, by wspólnie świętować i doceniać odzyskaną 104 lata temu suwerenność. Przemarsze ulicami miast, okolicznościowe apele i wydarzenia artystyczne – tak w powiecie legnickim uczczono Narodowe Święto Niepodległości, oddając tym samym cześć bohaterom, bez których odwagi, poświęcenia, a niejednokrotnie i ofiary życia, nie żylibyśmy w wolnej Polsce.

Tegoroczne Święto Niepodległości w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie rozpoczęło się „Tygodniem Patriotyzmu”, który przebiegał pod hasłem: „Wyśpiewajmy miłość ojczyźnie”. Uczniowie czytali teksty patriotyczne oraz wzięli udział w XI Ognisku Patriotycznym, podczas którego odśpiewali pieśni patriotyczne oraz wysłuchali wierszy.

W przeddzień święta odbył się w Chojnowie pierwszy biało-czerwony marsz dla niepodległej, objęty Patronatem Honorowym Starosty Legnickiego Adama Babuśki. Organizatorami wydarzenia byli:  Członek Zarządu Powiatu Legnickiego Grzegorz Gapski, Stowarzyszenie Chojnów Odnowa oraz Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie. Uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”, następnie — przy akompaniamencie orkiestry dętej — wyruszyli w przemarsz ulicami Chojnowa. Na zakończenie pod obeliskiem przy ul. Chmielnej złożone zostały okolicznościowe wiązanki.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Chojnowie rozpoczęły się 24-godzinnym stadionowym Biegiem Ultra. W południe na chojnowskim Rynku  mieszkańcy odśpiewali Hymn Państwowy. Główna część uroczystości, którą poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła,  odbyła się przy obelisku na ulicy Chmielnej, pod którym odbył się Apel Pamięci, a następnie  uczestnicy złożyli kwiaty, czcząc pamięć poległych za wolną Polskę. Udział w wydarzeniu wzięli Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Sowiński oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Paweł Grabek. Część artystyczna obchodów miała miejsce w Domu Schrama, gdzie odbył się koncert przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. Uroczystości w Chojnowie zwieńczył występ Zespołu Pieśni i Tańca Legnica.

Główne obchody Święta Niepodległości w gminie Legnickie Pole odbyły się w Nowej Wsi Legnickiej. Udział w uroczystościach wziął Starosta Legnicki Adam Babuśka. Uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu „Nowowianki” oraz Zespołu „Iris”. Po uroczystej mszy świętej w Kościele pw. św. Bartłomieja dokonano wciągnięcia flagi państwowej  na maszt oraz złożono  okolicznościowe wiązanki pod obeliskiem. Formą uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości był zorganizowany w gminie Legnickie Pole pierwszy w historii  Piknik Strzelecki w miejscowości Krotoszyce, który poprzedził uroczysty apel z udziałem proporców Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i sztandarów.

Udział w uroczystościach patriotycznych w gminie Kunice wzięła Wicestarosta Legnicki Janina Mazur. Po odśpiewaniu przez uczestników wydarzenia „Mazurka Dąbrowskiego” dokonano wciągnięcia flagi na maszt, który sfinansowano w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”, objętego patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Ponadto uroczystym elementem uroczystości było otwarcie Klubu Senior+. Obchody Święta Niepodległości odbyły się także w Spalonej, Pątnowie Legnickim oraz w Rosochatej.

Uroczystości patriotyczne w gminie Prochowice rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela. Następnie w Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się uroczysta akademia z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Twardowskiego w Dąbiu przygotowali spektakl opowiadający o drodze Polski do odzyskania niepodległości. Rozstrzygnięto także konkurs na Najpiękniejszą Kokardę Narodową „Dla Niepodległej”.

Powiatowe obchody Święta Niepodległości, którym towarzyszyły koncerty, uroczyste apele oraz msze święte w intencji Ojczyzny odbyły się także w innych miejscowościach powiatu legnickiego. Wywalczona po 123 latach niepodległość to dzieło wielu ludzi, którym należy się miejsce w naszej pamięci. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnej i niepodległej Polsce.

w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną” w parku szkolnym Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie odbędzie się uroczyste podniesienie Flagi na Maszt.

Foto: UG Kunice, UG Prochowice, chojnow.pl, e-legnickie.pl, lca.pl