31 maja br. w budynku naszego Starostwa odbył się finał XX Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanego przez KRUS we Wrocławiu/PT Legnica. Współorganizatorami Konkursu byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Udział w wydarzeniu wzięli Starosta Legnicki Adam Babuśka oraz Wicestarosta Legnicki Janina Mazur.

Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne realizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. 
Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Uczestnicy Konkursu mieli okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych,  a przede wszystkim poddania swojego gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdziły one, czy w ocenianym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały w nim zagrożenia wypadkowe.

Udział w tegorocznej edycji konkursu wzięło 12 gospodarstw. Laureatami konkursu zostali:

  • 1 miejsce – Urszula i Mirosław Czułajewscy, Pyskowice (gm. Złotoryja),
  • 2 miejsce – Adam i Alicja Kotlińscy, Kowalowo (gm. Wąsosz),
  • 3 miejsce – Lidia i Robert Płachta, Gołaczów, (gm. Chojnów).

Uczestnicy oraz laureaci Konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody oraz pamiątkowe listy gratulacyjne. Starosta Legnicki Adam Babuśka dziękując za udział w konkursie podkreślił, że praca rolnika wymaga ogromnego zaangażowania i  rzetelności. Wyraził także słowa uznania dla aktywności, szerokiego zakresu podejmowanych działań, szczególnie tych poprawiających bezpieczeństwo codziennego życia i pracy mieszkańców obszarów wiejskich.

Wicestarosta Legnicki Janina Mazur przekazała zwycięzcom serdeczne podziękowania za pracę, działalność i postawę. Zaznaczyła, że wysoka pozycja w konkursie osiągnięta została dzięki ich przedsiębiorczości i bezpiecznemu prowadzeniu gospodarstwa rolnego i z pewnością  stanie się motywacją do dalszej wzorowej pracy i powodem do zdobywania kolejnych dyplomów i wyróżnień. 

Serdecznie gratulujemy.