Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz warunków ruchu pojazdów  to cel zadania pn. „Remont nawierzchni drogi powiatowej nr 2192D na odcinku Tyniec Legnicki – Dzierżkowice i na odcinku Dzierżkowice – Strzałkowice”.

2 sierpnia br.  Starosta Legnicki Adam Babuśka oraz Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński  podpisali umowę z firmą  POL-DRÓG Drawsko Pomorskie SA,  na realizację tej inwestycji. Udział w wydarzeniu wzięli: Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Radni: Jan Łukasz, Artur Mackiewicz, Andrzej Rokitnicki, Wójt Gminy Ruja Paweł Gregorczuk, Dyrektor Wydziału  Dróg i Mostów Wojciech Cichoń wraz z Głównym Specjalistą Wydziału DM Piotrem Stępniem.

Inwestycja obejmuje remont nawierzchni drogi powiatowej nr 2192D na odcinku Tyniec Legnicki – Dzierżkowice o długości 731 m i na odcinku Dzierżkowice – Strzałkowice o długości 1000 m, które są w złym stanie technicznym. Planowane jest wykonanie frezowania profilującego istniejącej nawierzchni bitumicznej do 4 cm, ułożenie nowego dywanika. Uzupełniająco przewidziano remont przyległych zjazdów oraz odtworzenie poboczy z kruszywa kamiennego i frezu bitumicznego o grubości 10 cm. Konstrukcję nawierzchni stanowi warstwa wiążąca (profilująca) średnio grubości 3 cm i warstwa ścieralna grubości 4 cm z betonu asfaltowego. Niweleta drogi nie ulega zmianie w stosunku do stanu istniejącego. Odwodnienie drogi powierzchniowe bez zmiany. Miejscowo regulacja wpustów i ścieku przykrawężnikowego. Na odcinku początkowym zaprojektowano wymianę bariery betonowej na stalową. Całe zadanie realizowane będzie w śladzie istniejącej drogi. W wyniku remontu uzyskana zostanie równa nawierzchnia z właściwymi spadkami poprzecznymi o szerokości jezdni 5,0-5.5 m oraz pobocze o szerokości 0,75 m.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1 398 971,43 zł. Przedsięwzięcie będzie dofinansowane przez Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg kwotą 713 502,21 zł oraz Powiat Legnicki i Gminę Ruja w wysokości 724 572,21 zł.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 1 438 074,42 zł.