Święto Plonów to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych zakorzeniony od wieków w tradycji i duchowości naszego narodu. To święto rolników będące uwieńczeniem ich ciężkiej pracy i jednocześnie podziękowaniem za tegoroczne zbiory.

19 sierpnia br. w miejscowości Rokitki w Gminie Chojnów odbyły się Dożynki Gminno- Powiatowe 2023, będące także uświetnieniem 25-lecia Powiatu Legnickiego. Udział w wydarzeniu wzięli: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Posłowie na Sejm RP: Ewa Szymańska, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Robert Kropiwnicki, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Marek Kamiński, a także przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele władz samorządowych m.in. Burmistrz Chojnowa Jan Serkies oraz Wójtowie: Józef Pieróg, Dawid Stachura, Wojciech Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” dr Tadeusz Samborski,  mieszkańcy oraz licznie przybyli goście.

W tym szczególnym dniu władze Powiatu Legnickiego oraz Gminy Chojnów oddały hołd, oraz złożyły serdeczne podziękowania za trud i ciężką pracę wszystkim rolnikom z terenu powiatu legnickiego.

Wydarzenie rozpoczęło się Dożynkową Mszą Świętą Polową z udziałem Pocztów Sztandarowych, w tym z Powiatu Legnickiego, która odprawiana była w intencji rolników i ich rodzin. Mszy św. przewodniczył ks. Marek Osmulski — Proboszcz i Dziekan Dekanatu Chojnów oraz miejscowy proboszcz ks. Tomasz Kwiecień. Następnie przy akompaniamencie zespołów folklorystycznych wielobarwny i liczny korowód, zaprezentował  wieńce dożynkowe, rozpoczynając  tradycyjne obrzędy Dożynkowe, w tym Misterium Chleba. Gospodarzom Dożynek – Marszalek Sejmu RP Elżbiecie Witek oraz Wójtowi Gminy Chojnów Andrzejowi Pyrzowi tradycyjny bochen chleba przekazali dożynkowi Starostowie. Tę zaszczytną funkcję podczas tegorocznego Święta Plonów pełnili: Pan Sławomir Gryz oraz Pani Agnieszka Drozd.

Po tradycyjnych obrzędach i symbolicznym rozdzieleniu chleba wśród uczestników Święta Plonów wręczono podziękowania za wsparcie rozwoju oraz za zaangażowanie w życie społeczno-kulturalne Gminy Chojnów. Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych osób, które mają nieoceniony wkład w rozwój gminy Chojnów, znaleźli się: Przewodniczący Rady Powiatu Aleksander Kostuń, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Paweł Grabek, Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Członkowie Zarządu: Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński,  Anna Rozmus – Cieślik, Grzegorz Gapski oraz Radna Jolanta Bekaluk – Pyrz. W dożynkach wzięli udział również Radni powiatowi: Andrzej Rokitnicki i Artur Smęt.

Ważnym punktem dożynek było rozstrzygnięcie powiatowych konkursów na:

Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy w Powiecie Legnickim

• Komisja po dokonaniu oceny postanowiła przyznać I miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich z miejscowości Kwiatkowice (Gmina Prochowice).

Zwycięski wieniec reprezentować będzie Powiat Legnicki w Dożynkach Wojewódzkich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego 2 września w Szczepanowie, gmina Marcinowice (powiat świdnicki).

Gospodarstwo przyjazne naturze

Komisja przyznała:

• I miejsce Pani Agacie Kupińskiej, reprezentującej gospodarstwo w Biskupinie,
  • dwa wyróżnienia, które otrzymały gospodarstwa: Pana Adama Tymków (Taczalin) oraz Pana Roberta Płachty (Gołaczów).

Nagrody oraz gratulacje i podziękowania za udział w konkursach miała przyjemność wręczyć Wicestarosta Legnicki Janina Mazur.

Zabawie dożynkowej towarzyszyły liczne atrakcje i zabawy oraz występy zespołów muzycznych.

Zorganizowanie takiej uroczystości wymaga dużego nakładu pracy, dlatego też pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym osobom, które  zaangażowały się w przygotowania do Dożynek. Jesteśmy dumni, że dzięki dobrej współpracy Święto Plonów stało się prawdziwym wyrazem wdzięczności za cały rok pracy rolników oraz do radosnego świętowania.