25-lecie Powiatu Legnickiego obchodzone w bieżącym roku to wspaniały Jubileusz naszej wspólnoty samorządowej, którą tworzymy od 1998 roku, kiedy odtworzono w ramach reformy szczebel samorządu powiatowego i samorządu województwa.

w  Bazylice Mniejszej Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji Jubileuszu 25-lecia istnienia Powiatu Legnickiego, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski.

Udział w eucharystii wzięli licznie zaproszeni goście, a wśród nich: Parlamentarzyści, Samorządowcy, Władze Powiatu Legnickiego oraz Radni, a także Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych, Pracownicy Starostwa, Przedstawiciele Stowarzyszeń i Fundacji oraz Mieszkańcy. Szczególnego charakteru wydarzeniu nadał czynny udział  Pocztów  Sztandarowych: Powiatu Legnickiego, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Oddział  w Legnicy, dwa sztandary Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie oraz sztandar Związku Harcerstwa Polskiego w Legnicy.  Modlitwę wiernych zawierającą  intencje uwzględniające szczególny charakter dnia powierzono: Wicestaroście Legnickiemu Janinie Mazur, Członkom Zarządu Powiatu: Annie Cieślik-Rozmus i Grzegorzowi Gapskiemu, Sekretarzowi Powiatu Grzegorzowi Rogosowi oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Joannie Bałasz. Śpiewy i utwory towarzyszące Liturgii wykonywał Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury. Czynny udział w Eucharystii wzięli uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.

Wzruszającym i wyjątkowym  akcentem uroczystości był Koncert Galowy z okazji 25-lecia Powiatu Legnickiego. W specjalnie na tę okazję oświetlonej Bazylice przed publicznością wystąpiła Schola Gregoriańska Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku, która wzruszająco i przepięknie wykonała  utwory i pieśni religijne oraz Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury.

Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy tworzyli i tworzą  samorząd powiatu legnickiego za udział w tym pięknym duchowym i muzycznym wydarzeniu. 25 lat to długi okres czasu, w którym przeobraziła się Polska, a także nasz  powiat. Nastąpiło szereg zmian. Były i są wśród nas zacne osoby, pracujące na rzecz dobra wspólnego, jakim jest Powiat Legnicki. Dziękujemy wszystkim byłym starostom, wicestarostom, członkom zarządu, samorządowcom oraz urzędnikom, którzy dbali i dbają o naszą „Małą Ojczyznę”. Dziękujemy  Państwu za wszystkie kadencje.

Nasze podziękowania kierujemy także do Włodarzy Gmin naszego powiatu. Dzięki dobrej współpracy z Państwem udało się zrealizować wspólnie wiele inwestycji i przedsięwzięć, które przyczyniły się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na drogach oraz komfortu życia lokalnych społeczności. Naszym największym bogactwem są mieszkańcy, którzy tworzą tę piękną wspólnotę. To działacze kultury, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, ludowych zespołów sportowych oraz przedsiębiorcy, którzy dbają o to, aby nasz region był lepszym i piękniejszym miejscem do życia. Dziękujemy wszystkim Państwu za nieoceniony wkład w rozwój Powiatu Legnickiego.

Projekt współfinansowany ze środków Darowizny otrzymanej od Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej z siedzibą Warszawie.