W dniu w budynku naszego Starostwa odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału Powiatowego TPD w Legnicy, w którym udział wzięli delegaci reprezentujący 30 Kół Przyjaciół Dzieci działających na terenie powiatu legnickiego.

Gośćmi zebrania byli: Przewodniczący Rady Powiatu Legnickiego i jednocześnie Przewodniczący Społecznej Rady Programowo Doradczej TPD Aleksander Kostuń,  Wicestarosta Legnicki  Janina Mazur oraz Prezes Zarządów Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego i Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy Kazimierz Pleśniak.

Podczas spotkania delegaci podsumowali działalność TPD w latach 2019-2023,  wytyczyli zadania na nową kadencję 2023-2027 oraz wybrali nowy Zarząd i Komisję Rewizyjną Oddziału Powiatowego TPD.

Oddział Powiatowy TPD w Legnicy, któremu przewodniczy Prezes Dorota Anklewicz-Siczek jest drugim co do wielkości oddziałem terenowym TPD w okręgu legnickim. Liczy on 31 kół i zrzesza ponad 500 członków. Najaktywniejszymi kołami przyjaciół dzieci są koła działające przy: Szkole Podstawowej im. Ireny Kosowskiej  w Bieniowicach, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Legnickim Polu, Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika  w Prochowicach, Szkole Podstawowej w Niedźwiedzicach, Szkole Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie i Szkole Podstawowej w Krzywej. Warto podkreślić, że koła w Legnickim Polu, Krzywej i Niedźwiedzicach prowadzą konkursy i przeglądy dla kół z całego okręgu, w tym dla dzieci niepełnosprawnych. Obchodzące w tym roku 60-lecie działalności Koło Przyjaciół Dzieci „DAR SERCA” w Bieniowicach otrzymało jako drugie koło w Polsce sztandar organizacyjny. Obecni na posiedzeniu goście wysoko ocenili działalność i zaangażowanie działaczy TPD, szczególnie nauczycieli. Podkreślono i podziękowano za dobrą współpracę i pomoc udzielaną zarówno przez Powiat Legnicki, jak i samorządy gmin. Warto podkreślić, że siedem samorządów jest członkami wspierającymi TPD. Podczas zjazdu wybrano nowe władze Oddziału Powiatowego. Prezesem została ponownie Dorota Anklewicz-Siczek, a wiceprezesami Aneta Rosiak Zembala z Prochowic i Aleksandra Mazurkiewicz z Chojnowa, a sekretarzem Ewelina Dekiert z Bartoszowa. Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej została Beata Stanaszek-Kata z Bartoszowa.

Obecnie w TPD trwa XXX akcja charytatywna „UŚMIECH POD CHOINKĘ” i akcja „GWIAZDOR”, w ramach których przygotowuje się paczki dla dzieci z okazji Świętego Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia. Trwa również nabór na zimowiska, które planowane są w Warszawie i Karpaczu.

Organizatorzy akcji charytatywnej liczą na pomoc samorządów, instytucji i osób prywatnych.