W dniu 30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji, w , Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie już po raz trzeci zorganizowało Powiatowy Piknik Integracyjny „Rodzina Bez Barier”. Po raz kolejny Piknik odbył się w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowano w ramach kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze. Spotkanie propagowało ideę rodzicielstwa zastępczego i było okazją do integracji rodzin zastępczych. Podczas Pikniku świętowano również Dzień Dziecka. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 rodzin zastępczych z Powiatu Legnickiego, a także wychowankowie pieczy instytucjonalnej z wychowawcami.

Gospodarzami wydarzenia byli: Pan Adam Babuśka — Starosta Legnicki oraz Pani Joanna Bałasz — Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Dla wszystkich dzieci i ich opiekunów przygotowano wiele atrakcji. Dla młodszych dzieci zorganizowano zabawy sportowe i rekreacyjne, festiwal baniek mydlanych, malowanie twarzy, a dla najmłodszych – tatuaże. Dla starszych dzieci zorganizowano warsztaty pobierania odcisków palców, prowadzone przez funkcjonariuszy Policji Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczestników Pikniku cieszyły się  pokazy ratownictwa technicznego przeprowadzone przez funkcjonariuszy Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Legnicy oraz z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunicach. Na dzieci czekał również poczęstunek, napoje oraz wata cukrowa.

Podczas tegorocznego Pikniku pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie mogli obdarować dzieci personalizowanymi prezentami, które same sobie wymarzyły. Ta inicjatywa była możliwa dzięki hojności i wsparciu darczyńców, którymi w tym roku byli: Bank BGK Region Dolnośląski, Bank PKO BP Oddział w Legnicy, Fundacja KGHM Polska Miedź SA, Fundacja ESPA, Stomatologia Pastor. Organizatorów wydarzenia wsparły również same rodziny zastępcze, piekąc domowe ciasta i przygotowując desery.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji tego przedsięwzięcia.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.