11 lipca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego zostały podpisane dwie umowy na realizację inwestycji drogowych: „Okmiany droga dojazdowa do gruntów rolnych” oraz „Modernizacja drogi powiatowej nr 2611D Gniewomirowice – Goślinów”.

Udział w wydarzeniach wzięli: Przewodniczący Rady Powiatu Legnickiego Jan Łukasz, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Sekretarz Gminy  Chojnów Honorata Tajchman-Rękoś oraz Dyrektor Wydziału Dróg i Mostów Wojciech Cichoń.

Umowę na realizację zadania pn.: „Okmiany droga dojazdowa do gruntów rolnych” podpisał Starosta Legnicki Adam Babuśka, Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński oraz Skarbnik Powiatu Marta Płosińska – Soboń z firmą "Transport drogowy ciężarowy budowa i remont dróg eksport import Józef Potocki".

Zadanie obejmie remont odcinka o długości 362 m. drogi powiatowej 2266D położonej na działce nr  287/3 w m. Okmiany, w gminie Chojnów, remont będzie polegał na: wymianie istniejącej konstrukcji  jezdni o nawierzchni nieulepszonej z kruszywa kamiennego i likwidacji wybojów oraz zaniżeń; wykonaniu nowych warstw konstrukcyjnych – warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego gr. 4 cm, podbudowy z mieszanki niezwiązanej z kruszywa łamanego gr. 20 cm;  wykonanie zjazdu o nawierzchni bitumicznej w technologii jak dla drogi głównej oraz ze względu na niewystarczającą widoczność w ciągu drogi  dwóch mijanek. Zaprojektowano jezdnię o szerokości 3,5 m z obustronnymi poboczami o szerokości 2x0,75m i 5,0 m szerokości jezdni w obrębie mijanki. Projekt nie przewiduje ingerencji w konstrukcję rowów i przepustów, a odwodnienie drogi powierzchniowo w pas drogowy. Geometria drogi zostaje zachowana w istniejącym śladzie.

Najkorzystniejsza oferta na roboty budowlane wyniosła 295 748,36zł.

Zadanie otrzymało dofinansowanie z Terenowego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w wysokości 146 000 zł.

Różnica kosztów pomiędzy zostanie sfinansowana Przez Powiat Legnicki i Gminę Chojnów.

Umowę na realizację zadania pn.: "Modernizacja drogi powiatowej nr 2611D Gniewomirowice-Goślinów" podpisał Starosta Legnicki Adam Babuśka, Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński Skarbnik Powiatu Marta Płosińska – Soboń z firmą Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Sp. z o.o.

Zamówienie obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie wymaganych prawem decyzji i zezwoleń na budowę oraz wybudowanie przedmiotu zamówienia. W ramach realizacji zamówienia należy wykonać wszystkie niezbędne opracowania projektowe wraz z koniecznymi opiniami i warunkami technicznymi, uzyskać w imieniu i na rzecz Zamawiającego wszelkie uzgodnienia, pozwolenia, zezwolenia, decyzje i zgody niezbędne dla wykonania kontraktu zgodnie z wymaganiami Zamawiającego i warunkami kontraktu oraz wybudować przedmiot zamówienia. Zamówienie obejmuje przebudowę i rozbudowę przedmiotowej drogi powiatowej na dwóch odcinkach:

1. od skrzyżowania z drogą krajową nr 94 w m. Gniewomirowice do granicy powiatów legnickiego i złotoryjskiego (km lok 0+843,69). Długość odcinka ok. 844 m
  2. od granicy powiatów legnickiego i złotoryjskiego (km lok 1+227,90) do końca zabudowy m. Goślinów. Długość odcinka ok. 686 m.

Łączna długość obydwu odcinków drogi powiatowej przewidywanej do przebudowy i rozbudowy wynosi ok. 1530m.

Szczegółowy zakres rzeczowy robót budowlanych przewidzianych do wykonania w ramach obowiązków Wykonawcy jest przedstawiony  w Programie funkcjonalno- użytkowym z niżej wprowadzonymi zmianami:

• przebudowę jezdni drogi powiatowej nr 2611D polegającą na korekcie sytuacyjno-wysokościowej przebiegu osi i krawędzi jezdni, poszerzeniu i wzmocnieniu jej konstrukcji,
  • przebudowę, rozbudowę lub budowę zjazdów na drogi wewnętrzne, a w przypadku konieczności – niewielkich odcinków dróg wewnętrznych podrzędnych w obrębie tych zjazdów,
  • przebudowę, rozbudowę lub budowę zjazdów publicznych i zjazdów indywidualnych,
  • przebudowę lub budowę chodników ze zmianami, które obejmują wykonanie chodnika na odcinku od km  0+200,06 do km 0+526 wraz projektowanym, nowym przystankiem autobusowym, peronem i przejściem dla pieszych oraz budowę chodnika na odcinku od km 1+486,48 do końca opracowania (w miejscowości Goślinów),
  • budowa wyniesionych przejść dla pieszych,
  • budowę zatoki autobusowej,
  • budowę lub przebudowę poboczy,
  • budowę, przebudowę lub odbudowę rowów drogowych i przepustów na tych rowach,
  • przebudowę rowów i przepustów melioracyjnych,
  • przebudowę, rozbudowę lub budowę kanalizacji deszczowej,
  • budowę oświetlenia ulicznego,
  • budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • budowę kanału technologicznego- rezygnuje się z budowy ze względu na istniejący światłowód,
  • przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej kolidującej z rozbudowywaną drogą, w tym sieci i przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych i telekomunikacyjnych,
  • rozbiórkę ogrodzeń posesji sąsiadujących z pasem drogowym,
  • wycinkę drzew i krzewów,
  • wszelkie inne roboty, jakie okażą się niezbędne dla wykonania przedmiotu zamówienia.

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wzięły udział dwie firmy, składając następujące oferty finansowe:

1. Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Sp. z o.o., ul. Gajowa 23/14, 50-519 Wrocław,
    cena razem (roboty i usługi) brutto 6 580 340,10 zł:
  2. Berger Bau Polska Sp. z o.o., ul. Szczecińska 11, 54-517 Wrocław,
    cena razem (roboty i usługi) brutto 8 124 868,94 zł.

Wykonawcą zadania będzie Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Sp. z o.o.

Inwestycja będzie dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 6 251 323,09 zł.

Koszty powyżej dotacji z Polskiego Ładu będą sfinansowane solidarnie przez Gminę Miłkowice i Powiat Legnicki.