Powiat Legnicki przystąpił do realizacji projektu „Pomoc w przemocy” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej”.

Głównym celem Programu jest wzmocnienie lokalnych systemów przeciwdziałania przemocy domowej, w których edukacja i podnoszenie świadomości społecznej mają kluczowe znaczenie. Realizatorem projektu, jak w latach poprzednich, jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy.

Jednym z pierwszych działań zrealizowanych w ramach projektu był trening skutecznego rodzica przeprowadzony przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy w ramach wyjazdu edukacyjno-terapeutycznego do Wrocławia. W treningu uczestniczyły rodziny z dziećmi z terenu powiatu legnickiego. Podczas wyjazdu wszyscy uczestnicy mieli okazję poznać atrakcje Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, a także zjeść obiad podczas spotkania integracyjnego. Dla dorosłych zaplanowano trening kompetencji rodzicielskich oraz trening zastępowania agresji,  a dla dzieci animacje i zajęcia rozwijające umiejętności społeczne.

Pracownicy PCPR, realizujący zajęcia specjalistyczne, wykorzystali teren Ogrodu Zoologicznego do przeprowadzenia zajęć warsztatowych i treningów umiejętności, tworząc w ten sposób przestrzeń, w której uczestnicy mogli w sposób naturalny i nienachalny pracować nad umiejętnościami społecznymi, takimi jak komunikacja, empatia, rozwiązywanie konfliktów i wzmacnianie relacji, które są kluczowe w zapobieganiu przemocy.

Mimo deszczowej pogody, uczestnicy w pełni wykorzystali czas na edukację i wspólną zabawę. Mieszkańcy ZOO nie zawiedli, dając mnóstwo radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Na zakończenie wszystkich aktywności na uczestników czekały ciepły posiłek i pyszne lody. Dla realizatorów tego przedsięwzięcia bardzo wartościową była możliwość wykorzystania pozyskanych środków z Programu Osłonowego do edukowania dorosłych i jednocześnie dawania radości i niezapomnianych przeżyć najmłodszym.