Do pobrania:
Wymagane dokumenty:
- Zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu
Załączniki:
- Dokument, na podstawie którego nastąpiło nabycie lub zbycie pojazdu.
- Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej od upoważnienia / pełnomocnictwa.
- Pełnomocnictwo, w przypadku działania przez przedstawiciela wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej, za wyjątkiem osoby prawnej reprezentowanej przez swoje uprawnione organy.
- Dowód tożsamości – do wglądu
- w przypadku osoby fizycznej i osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby wchodzącej w skład spółki cywilnej, w tym również umowa spółki cywilnej,
- pełnomocnika właściciela pojazdu,
- reprezentanta osoby prawnej lub jej pełnomocnika.
Dodatkowe informacje.
- Dokumentem własności pojazdu lub jego pojedynczych zespołów jest w szczególności jeden z następujących dokumentów:
- umowa sprzedaży,
- umowa zamiany,
- umowa darowizny
- umowa o dożywocie,
- faktura VAT,
- prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.
- Pokwitowanie potwierdzające oddanie pojazdu w komis nie jest dokumentem przenoszącym prawo własności i nie może stanowić podstawy do zgłoszenia o jego zbyciu. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu może być przyjęte dopiero w chwili zbycia pojazdu przez komis na rzecz nowego właściciela, którego dane umieszcza się w oświadczeniu o zbyciu pojazdu.
- W przypadku, gdy współwłaściciel pojazdu zgłasza zbycie działając za zgodą i w imieniu pozostałych właścicieli, składa na tę okoliczność stosowne oświadczenie.
- Zgłoszenie nabycia nie jest równoznaczne z wnioskiem o rejestrację pojazdu.
- Jeżeli dotychczasowym współwłaścicielem był bank, przy zgłoszeniu sprzedaży wymagany będzie także dokument, na podstawie którego bank zwrotnie przenosi własność (np. zwrotna umowa przeniesienia prawa własności).
- W przypadku, gdy pojazd był zarejestrowany na kilka osób wymagane jest osobiste stawiennictwo wszystkich właścicieli pojazdu lub osoby upoważnionej do dokonania w ich imieniu zgłoszenia zbycia (pełnomocnictwo pisemne) albo jednego ze współwłaścicieli, po złożeniu oświadczenia, że działa on za zgodą większości współwłaścicieli
- W przypadku gdy dane wnioskodawcy (właściciela) są niezgodne z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu (jeżeli była wydana) należy dołączyć dokumenty potwierdzające przeniesienie prawa własności pojazdu.
UWAGA
Zgodnie z przepisem art. 71 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym właściciel pojazdu niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.
Zgodnie z przepisem art. 140mb:
- kto będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 ustawy nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej polskiej wbrew przepisowi art. 78 ust. 2 pkt 1 nie zawiadomi starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu
- podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000zł.
Obowiązek zawiadomienia starosty dotyczy każdego ze współwłaścicieli pojazdu. Każdy ze współwłaścicieli pojazdu, który nie dopełni obowiązku będzie podlegał karze pieniężnej (nie dotyczy współwłasności małżeńskiej).
Opłaty:
Nie pobiera się opłat za przyjęcie zawiadomienia o nabyciu pojazdu.
Opłata skarbowa:
Opłata skarbowa od złożenia dokumentu potwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - 17 zł (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej).
Należną opłatę uiszcza się:
- bezpośrednio na stanowisku obsługi kartą płatniczą,
- lub w kasie Starostwa Powiatowego w Legnicy Pl. Słowiański 1 III piętro pokój 344,
- lub na konto Starostwa Powiatowego w Legnicy Nr 97 1560 0013 2203 8032 6000 0001,
- lub na konto Urzędu Miasta Legnica Nr 32 1240 1473 1111 0010 4343 3697
Termin załatwienia sprawy:
Przyjęcie i potwierdzenie zgłoszenia nabycia pojazdu następuje niezwłocznie, po przedłożeniu wymaganych dokumentów.
Sposób załatwienia sprawy
Dokonanie stosownej adnotacji na dokumencie zbycia/nabycia oraz w komputerowej bazie danych ewidencji pojazdów CEP.
Tryb odwoławczy
Nie przysługuje.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym oraz przepisy wykonawcze.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej: Część II ust. 4 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej.
- Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji
i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdów do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych i oraz ich wtórników.