Starosta Legnicki Adam Babuśka, Członek Zarządu Grzegorz Gapski  oraz Skarbnik Powiatu Marta Płosińska – Soboń  podpisali umowę z firmą Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Sp. z o. o. z  Wrocławia, na realizację zadania pn.: " Przebudowa skrzyżowania drogi powiatowej nr 2226D (ul. Kolejowa)  z drogą wojewódzką nr 328 w miejscowości Chojnów".

Udział w wydarzeniu wzięli: Sekretarz Stanu  w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów, Poseł na Sejm RP Ewa Szymańska, Senator RP Dorota Czudowska, Radny Sejmiku Dolnośląskiego Paweł Kura,  Burmistrz Miasta Chojnów Jan Serkies oraz  Dyrektor Wydziału  Dróg i Mostów Wojciech Cichoń.

Powiat Legnicki reprezentowali: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Paweł Grabek oraz Wicestarosta Legnicki Janina Mazur.

Istniejące skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 328 i drogi powiatowej nr 2226D posiada bardzo nieczytelną geometrię. Jest to wynikiem tego, że w przeszłości skrzyżowanie posiadało inną organizację ruchu – kierunek główny stanowił ciąg ulica Kolejowa – tunel. Obecnie kierunek główny stanowi ciąg ul. Zielona – tunel (ciąg drogi wojewódzkiej). W związku z powyższym skrzyżowanie posiada bardzo duże powierzchnie wyznaczone oznakowaniem poziomym, co przy złych warunkach pogodowych jest nieczytelne. Poza tym geometria krawężników utrudnia wykonanie manewrów skrętu na relacjach w kierunku przystanków autobusowych.

W ramach zadania przewiduje się przebudowę nawierzchni wlotu ul. Kolejowej oraz wymianę konstrukcji nawierzchni drogi wojewódzkiej na odcinku od wiaduktu kolejowego (granicy działki kolejowej stanowiącej teren zamknięty) do wysokości końca zatoki postojowej za przejściem dla pieszych przed budynkiem dworca kolejowego.

Przebudowa wlotu drogi powiatowej będzie polegać na wykonaniu wlotu typu „kropla”. Jednocześnie przewidziano zawężenie jezdni wlotu na kierunku tunel – Kolejowa, aby uzyskać większą czytelność toru jazdy. Zawężenie tego wlotu powoduje skrócenie istniejącego przejścia dla pieszych, co poprawia BRD (bezpieczeństwo ruchu drogowego).

Wyspa wlotu bocznego skrzyżowania jest stosunkowo szeroka, nie mniej zapewnia przejezdność autobusu dla wszystkich relacji skrętnych. Chodnik w ciągu ul. Kolejowej zyskał pas zieleni oddzielający go od jezdni.

Projekt przewiduje wymianę wszystkich konstrukcji jezdni i chodników na nowe, ponieważ istniejące konstrukcje nawierzchni nie nadają się do wykorzystania, co potwierdza wykonana opinia geotechniczna.

W ramach zadania dodatkowo przewiduje się przebudowę wpustów deszczowych, przebudowę oświetlenia drogowego, w tym doświetlenie przejść dla pieszych, zabezpieczenie istniejącej infrastruktury technicznej, korektę oznakowania poziomego i pionowego.  Skrzyżowanie wraz z przejazdem pod wiaduktem kolejowym stanowią ważną część skomunikowania, nie tylko miasta. Tymczasowa Organizacja Ruchu przewiduje trzy etapy jej wykonawstwa. Chodzi o to, aby do niezbędnego minimum (nie jest możliwe całkowite) ograniczyć utrudnienia w ruchu, zwłaszcza podmiotom prowadzącym działalność przy ul. Kusocińskiego.

Zadanie będzie współfinansowane przez:

Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 1 176 000zł, Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei -  1 246 151,42zł oraz Powiat Legnicki - 237 335zł.

Termin realizacji: 160 dni

Okres gwarancji i rękojmi: 6 lat.

Do pobrania: