Herb: Powiat Legnicki

Informujemy, iż decyzją Zarządu Powiatu Legnickiego, termin składania prac literackich na konkurs pt. „Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń – Nasze dziedzictwo” ulega przedłużeniu do dnia 30 czerwca 2021 roku.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 15 sierpnia 2021 roku na stronie internetowej www.powiat-legnicki.eu.

Zarząd Powiatu Legnickiego z przyjemnością ogłasza III edycję konkursu literackiego pt. „Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń – Nasze dziedzictwo”.

Pierwsza i druga edycja konkursu bardzo mile zaskoczyła władze powiatu, bowiem spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy biorąc udział w konkursie, nakłonili swoich bliskich członków rodziny do podzielenia się wspomnieniami z pierwszych lat pobytu po przyjeździe na Dolny Śląsk.

Owocem konkursów było wydanie publikacji - „Pamiętnik pokoleń” i dwa lata później "Nasza ziemia, nasz dom - Pamiętnik pokoleń c.d." zawierających wybrane prace z ogółu nadesłanych. Wydawnictwa zawierają zbiór bezcennych wspomnień o własnych korzeniach, odkrywających rodzinne dramaty, tajemnice i radości. Jest to fascynująca podróż w czasie, która wiele starszych osób - pierwszych przesiedleńców, zdecydowało się przebyć jeszcze raz wracając dla nas pamięcią w tamte bolesne czasy, odszukiwali zakurzone albumy z fotografiami, siadali z wnukami, prawnukami, dziećmi sąsiadów i opowiadali jak wyglądała ich podróż do „nowego” życia, jak radzili sobie w pierwszych chwilach, latach integracji nie tylko z innymi przesiedleńcami, ale często z rdzennymi mieszkańcami tych ziem, z Niemcami.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu powiatu legnickiego (dotyczy to także uczniów szkół ponadpodstawowych, odbywających naukę w szkołach ponadpodstawowych w Legnicy, a będących mieszkańcami powiatu), głogowskiego, średzkiego, lubińskiego, wołowskiego, polkowickiego, bolesławieckiego, złotoryjskiego i jaworskiego.

Praca konkursowa może być napisana w dowolnej formie np. wywiad, reportaż, wspomnienie, opowiadanie itp., na podstawie relacji świadków lub ich potomków.

Jest to edycja, w której nadesłane i zakwalifikowane do publikacji prace, będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej Starostwa w specjalnie do tego celu utworzonej zakładce konkursowej: „Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń – Nasze dziedzictwo”.

Dla zwycięzców konkursu w każdej kategorii wiekowej przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe. Komisja konkursowa może także przyznać wyróżnienia.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w Regulaminie (pdf).

Wykaz złożonych prac w ramach III edycji konkursu literackiego pn. Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń – Nasze dziedzictwo.

W nadesłanych pracach zachowano oryginalną pisownię.

Lista prac:

Lp. Godło lub pseudonim Tytuł pracy Data wpływu
1. WITEK 25 Rok 1925... 1 grudnia 2020r.
2. Saturnin Jest rok 1933... 16 grudnia 2020r.
3. Poziomka Wspomnienia dziadków 21 grudnia 2020r.
4. Nikola „Co pamiętam z tamtych lat... Historia prawdziwa Aleksandry Grab ze szczytnik nad Kaczawą” 21 grudnia 2020r.